TEST - Pentax SMC DA 17-70 mm F/4 AL[IF] SDM

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom in AF-jem. V to skupino spadajo objektivi serij: F, FA, DFA in DA.
AF - avtomatsko ostrenje

Moderator: TakumarKid

TEST - Pentax SMC DA 17-70 mm F/4 AL[IF] SDM

OdgovorNapisal/-a fejker » 30 apr 2009, 21:20

Pentax SMC DA 17-70 mm/F 4 AL[IF] SDM (drugi z desne na spodnji sliki) se ponaša z zelo kvalitetno izdelavo, ki je podobna objektivom višjega razreda z DA★ oznako - lahko bi kar rekel da je izdelava enaka, tako kot uporabljeni materiali. Kjer se objektiv razlikuje od DA★ serije je v zatesnjenosti ohišja, ki ga omenjeni model nima.
Slika
Na sliki od leve proti desni - DA 35mm Macro Ltd., DA 10-17mm Fisheye, DA 17-70mm SDM, DA★ 50-135mm

Spodaj sem pripravil nekaj testnih posnetkov. Najprej je prikazana celotna pomanjšana slika, potem pa 100% izrez iz iste slike. Posnetke sem naredil na f/4, f/5.6 in f/8. EXIF podatki so ohranjeni, le pri 100% izrezih manjkajo.

@17mm f/4
Slika
100% izrez iz levega roba fotografije
Slika

@17mm f/5.6
Slika
100% izrez iz levega roba fotografije
Slika

@17mm f/8
Slika
100% izrez iz levega roba fotografije
Slika

@70mm f/4
Slika
100% izrez iz levega roba fotografije
Slika

@70mm f/5.6
Slika
100% izrez iz levega roba fotografije
Slika

@70mm f/8
Slika
100% izrez iz levega roba fotografije
Slika

Kot je razvidno iz zgornjih primerov je objektiv malce bolj mehek pri f/4, ko pa ga zapremo na f/5.6 ali več pa je že pošteno oster. Pojav je veliko bolj opazen pri tele, kot pri širokem območju. Fotografije so posnete pri zelo slabi osvetlitvi (namizna svetilka).

Vinjetiranje je pri najbolj odprti zaslonki dokaj opazno (ne dvomim, da ne bi poznali postopka odpravljanja vinjetiranja v programih za obdelavo).
@70mm f/4
Slika

@70mm f/8
Slika

Še par posnetkov
Slika

Primer pri 17mm:
Slika
Iz enake pozicije slikano pri 70mm:
Slika

Slika

Slika
Fotografije so slikane v DNG formatu in konvertirane v JPG brez dodatnega ostrenja s programom LightRoom 2, pomanjševal sem v Photoshop CS3 z Bicubic filtrom.

Razpon goriščnic je zelo uporaben, kot je razvidno tudi iz zgornjih dveh posnetkov. Fiksna zaslonka f/4 je dobrodošla, čeprav je tako odprta malce bolj mehka, ampak še vedno zelo uporabna. Hitrost ostrenja je primerljiva z dražjimi modeli DA★, če ne celo hitrejša (ravno do stotinke natančno nisem meril, je pa hitro - sem bil pozitivno presenečen).
Ima objektiv sploh kakšne minuse? Pogojni minus je recimo odsotnost avtomatskega fokusa na ohišjih ki nimajo podpore za SDM. Sigurno se najde še kakšen minus, če se zelo potrudiš, ampak za svoj razred je objektiv odličen.

Objektiv Pentax SMC DA 17-70 mm F/4 AL[IF] SDM je za test posodila trgovina
Slika
fejker
 

Vrni se na Pentax AF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

cron