TEST - Pentax FA 77mm f/1,8 Limited in Pentax SMC 70 f/2,4 L

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom in AF-jem. V to skupino spadajo objektivi serij: F, FA, DFA in DA.
AF - avtomatsko ostrenje

Moderator: TakumarKid

TEST - Pentax FA 77mm f/1,8 Limited in Pentax SMC 70 f/2,4 L

OdgovorNapisal/-a pakul » 05 maj 2009, 12:11

V preteklem tednu sem se srečeval z dvema odličnima lečama iz serije Limited. Že samo ime nam sporoča, da ne gre za običajne leče in takoj, ko odpremo škatlo, se o tem prepričamo tudi na lastne oči. Oba objektiva sta izredno majhna, imata priložen usnjen etui, pokrovčka za objektive ter seveda sončno zaslonko, katera se samo potegne ven iz objektiva. No to je tudi stvar, ki me je malce zmotila. Namreč ko snemamo prednji pokrovček objektiva s seboj vedno potegnemo še sončno zaslonko, če to želimo ali ne.
V same detajle oz. specifikacije obeh se verjetno ne splača spuščati (karekteristike so na vsakem vogalu :)), tako da se bom posvetil bolj praktičnemu delu.

Pri samem testiranju sem bil zaradi lastnih izkušenj kar zahteven kar pomeni, da sta sonca in dobre svetlobe videla bolj malo. Testiral sem v zaprtih in temačnih prostorih (predvsem, da sem dobil občutek ter natančnost fokusa) ter ob oblačnem vremenu v poznem popoldnevu. V vseh razmerah sta se objektiva dobro obnesla, da jima tudi slaba svetloba jima ni predstavljala tako velikih problemov kot recimo pri klasičnih DA objektivih. Zdelo se mi je da nista tako točna kot SDM serija ampak vsekakor več kot zadovoljiva. Tudi hitrost fokusa me je prijetno presenetila. Če skušam objektiva po hitrosti fokusa in natančnostjo v slabih razmerah primerjati med seboj bi hitro naletel na oviro - namreč večjih razlik v tem segmentu med njima nisem opazil.
Seveda se s prostorom nisem mogel zadovoljiti, tako da sem hitro tekel na travnik in poklical pomočnike. Tisti, ki ste že fotografirali pse v teku veste, da ni ravno enostavno psa ujeti v hitrem teku proti objektivu. No, to sem skušal in mi je kar uspevalo. Nekaj rezultatov:

Pentax 77mm, f2.8, ISO 100, 1/800s
Slika


Pentax 77mm, f1.8, ISO 100, 1/1250s
Slika


Sledil je hiter test ostrine:

Slika

Test neostrine ter globinske ostrine:

Slika
Uporabniški avatar
pakul
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 maj 2009, 10:23
Kraj: Ljubljana

Vrni se na Pentax AF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov

cron