Novi Pentax FA objektivi

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom in AF-jem. V to skupino spadajo objektivi serij: F, FA, DFA in DA.
AF - avtomatsko ostrenje

Moderator: TakumarKid

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 17 feb 2015, 10:19

Pentax ne nateguje na suho, ampak že dolgo precej podmazuje svoje fene. FF sploh še niti s proizvodnjo ni začel, pa je že prekašal vse ostale.. Samo zato ker je. Pardon, bo. :lol:

Big A, sicer pa ne vidim, kje bi te kdo prepričeval, da moraš kaj drugega kupiti. Kar se pa tiče stabilizacije. Ja, canon jo zaračuna v objektivih. Nikon tudi. Pentax jo zaračuna v bodyjih in v objektivih. Pa te ne prepričujem v nasprotno, ali da bi moral zato kupiti drugo firmo. Le povem, kar vidim iz cenovne politike. Ta pa že dolgo, razen nižjih rangov aparatov, ni niti približno prijazna kupcu.
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a Big A » 17 feb 2015, 10:33

TakumarKid je napisal/-a:Dejstva govorijo v to smer, da so Pentax nestabilizirani objektivi v istem cenovnem rangu (ali dražji) kot stabilizirani CaNikon. Prav gotovo je izdelava stabiliziranega objektiva dražja in tu ima Pentax pač več marže in lahko rečemo da "nateguje". Nateguje pač toliko, kot se nekdo pusti, če ne kupiš te pač ne. Ta politika je enaka pri APS-C objektivih in bo pri FF objektivih morda še celo bolj opazna, ker tu so primerjave lahko bolj verodostojne (konkrenca nima recimo 15/4 objektiva in podobnih ima pa 70-200). Pentax po drugi strani nima zaradi tega nič bolj poceni teleščkov. Vzamimo rang K3 aparata. Njegova cena je na ravni D7100 in 70D, če primerjamo kaj aparati ponujajo ima vsak svoje prednosti in slabosti. Kot sistem je tu Pentax zadaj, slabši video, slabši AF, manj izbire opreme ... Težko bi rekel, da je najcenejši, prej se nagibam, da je najdražji. Predstavljam si, da bo isto pri FF aparatu. Zelo težko bodo z AF prišli na raven ostalih, sistem še dolgo ne bo popolnjen, servisna mreža zagotovo ne bo niti blizu. Bo pa cena zagotovo vsaj enaka kot pri konkurenci, v to sem prepričan. Če bo aparat imel 24mp senzor od Sonija bo zagotovo vsaj na ceni D750 in precej dražji od 6D in D610. Če bo 36mp pa bo zagotovo na ceni D810. Za Pentax fene ja, za to da bi ostali prodajali svoje sisteme in kupovali tak sistem pa zagotovo ne.
Nekaj besed o stabilizaciji. Imel sem dva Pentax teleščka z vgrajeno stabilizacijo in vem kako zadeva deluje. Sedaj imam pol leta dva Canon objektiva s stabilizacijo v objektivu (70-200 f4 in 16-35 f4) in če imam danes za izbirat eno izmed dveh je to z naskokom stabilizacija v objektivu. Edina prednost Pentaxa je, da imam če želim stare Takumarje stabilizirane, pa še temu se ponavadi odpovem zaradi slabih izkušenj z SR, ki velikokrat fotografijo pokvari in ne stabilizira. To sploh velja pri uporabi SR v situacijah, ko ni nujno potrebna (kratki časi). Doma lahko najdem precej Pentax fotk z časi 1/500, ki so slabše z SR kot bi bile brez. Kako pa izgleda imet stabilizacijo v kakem 400mm objektivu, pa je popolnoma neprimerljivo s tisto v teleščku. Tu je razlika še bolj očitna v prid optične stabilizacije.


OK. Večino tega smo večkrat slišali že od drugih canikon fanov.
Pa te na Canonu nič ne moti, da si za stabiliziran 70-200/f4 plačal 600$ več kot za nestabiliziranega?
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 17 feb 2015, 10:58

Pustimo dolarje pri strani. Prej sem imel rabljenega nestabiliziranega EF70-200 f4, za katerega sem dal 380 eur. Kar precej časa sem rabil, da mi je zlezel pod kožo (če mi sploh je). Nucal sem ga praktično samo v gorah. Potem sem ga po dveh letih prodal z 10 euri izgube in za 680 eur kupil rabljenega stabiliziranega EF70-200 f4. Za teh dodatnih 310 eur sem dobil kanček boljšo optiko, stabilizacijo in zatesnjenost. Za mojo rabo sem z njim zelo zadovoljen in če sem nategnjen se počutim zadovoljno nategnjenega :). Ni pa nujno, da je to recept za vse, enim bolj služijo f2,8 verzije, zame pač ne, sploh ker imam tudi EF100mm f2 (strošek 430 eur za novega), s katerim lovim tanek dof.
Kako bo Pentax zadovoljeval "normalne" uporabnike, ki ne bodo želeli zapraviti po 2000 eur na objektiv bomo pa videli. Zaenkrat je izbira potrošniških objektivov zelo slaba in krepko precenjena.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a greg » 17 feb 2015, 11:12

Komaj čakam, da na ff nataknem sigmo 105/2.8 macro. :D in še kakšnega manualca.
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a Big A » 17 feb 2015, 11:14

ploski4 je napisal/-a:Pentax ne nateguje na suho, ampak že dolgo precej podmazuje svoje fene. FF sploh še niti s proizvodnjo ni začel, pa je že prekašal vse ostale.. Samo zato ker je. Pardon, bo. :lol:

Big A, sicer pa ne vidim, kje bi te kdo prepričeval, da moraš kaj drugega kupiti. Kar se pa tiče stabilizacije. Ja, canon jo zaračuna v objektivih. Nikon tudi. Pentax jo zaračuna v bodyjih in v objektivih. Pa te ne prepričujem v nasprotno, ali da bi moral zato kupiti drugo firmo. Le povem, kar vidim iz cenovne politike. Ta pa že dolgo, razen nižjih rangov aparatov, ni niti približno prijazna kupcu.


Jap. Tudi sam sem opazil, da nihče ne ponuja zastonj kosila. Pentax lahko na suho nateguje le toliko, kolikor mu kupci pustijo. To je do pike enako kot pri canikonu in tudi pri drugih firmah.
O Pentaxovem podmazovanju bi rad slišal kaj več. Od vsega sem dosedaj dobil le članske popuste pri Beseničarju ob nakupu nove Pentax opreme. To si lahko uredi vsak.
A se da zaslužit še kako drugače?

Pri FF Pentaxu sem opazil povečano propagando. Prav je, da so glasni. Itak je bila prej ena največjih zamer kritikov ravno to, da nič ne dajejo v reklamo. Ampak dosedaj še nisem slišal, da bo prekašal vse ostale.

lp

Andrej
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a Big A » 17 feb 2015, 11:52

TakumarKid je napisal/-a:...
Kako bo Pentax zadovoljeval "normalne" uporabnike, ki ne bodo želeli zapraviti po 2000 eur na objektiv bomo pa videli. Zaenkrat je izbira potrošniških objektivov zelo slaba in krepko precenjena.


"Zadovoljevanje normalnih uporabnikov" bo seveda potekalo drugače kot pri Canonu. Že sedaj vidim par variant...
Ena najbolj naravnih je uporaba DA* 50-135/f2.8. Objektiv je sicer crop, ki je na FF ekvivalent 75-203/f4. To je blizu stabiliziranemu canonu 70-200/f4... tako po ceni kot kvaliteti, dimenzijah, številu pikslov in teži.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 17 feb 2015, 12:11

Nisem mislil podmazovanje kod podkupnina, ampak le, da teren za nategovanje prištimavajo že dalj časa...
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a greg » 17 feb 2015, 12:51

Cene so pač takšne kot so. Še vedno obstaja opcija rabljene robe ali kaj drugega. Edino škoda, da Tamron ne dela več k-mounta, to se mi zdi glede cen bolj problematično za povprečne uporabnike, kot visoke cene nove originalne opreme. Navijam, da se bo to spremenilo.
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a bladesan » 17 feb 2015, 14:11

Ob vsej tej konkurenci je težko bit nategnjen, če se že ne odločiš tako sam. Bogi tisti, ki ogledujejo Leico torej? :)

Še malce info
FF lenses
- They are currently testing DA lenses to see how to deal with the crop
- The lenses on the roadmap may not all come this year - he emphasises “or later”
- There are also prime lenses in the works that are not shown on the roadmap
- Basically FA lenses will work, but they may not all work well with the SR
Slika
bladesan
 
Prispevkov: 334
Pridružen: 08 mar 2013, 19:25

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a mato » 17 feb 2015, 14:21

Big A je napisal/-a:Pri Canonu je razlika v ceni med nestabiliziranim 70-200 in stabiliziranim 50%, oziroma 700$. Je to zate hec?


Sploh ne, je nekako logično. Za model brez stabilizacije manj za model z stabilizacijo več. Imaš vsaj izbiro.

Big A je napisal/-a:Zato menim, da Canon svojo stabilizacijo ceni preko razumnih meja.


Se spet hecaš? Pentax in Canon 70-200 bosta imela očitno ceno tam tam ampak to je pri Canonu model z stabilizacijo in pri Pentaxu brez stabilizacije zdaj pa ne vem kdo gre preko razumnih meja, ker Canonov model brez stabilizacije (pa pustimo zdaj stabilizacijo v aparatu to pri objektivu ne igra nobene vloge) je krepko cenejši.

Big A je napisal/-a:Govoriš, da Pentax 'nasuho nateguje svoje kupce', pri tem pa si do politike Canona popolnoma nekritičen.


Kaj čem bit kritičen? Canon vsaj ponuja izbiro za vsako denarnico, pri Pentaxu si obsojen na 2 jurja in pika. Že tako se ne bo noben tepel zanj s tako ceno pa sploh ne.


Glej, če gledamo dolgoročno je Pentax začel vstopati v svet FF, ki je nekako namenjen ljudem, ki s fotografijo služijo ali jim je fotografija resen hobi in ne nekim nedeljskim izletnikom, pač zaradi vložka.
Od prvih prestopa na Pentax ne bo naredil nihče od drugih jih pa s tako cenovno politiko, ki je identična CaNikonovi tudi ne bo veliko stalo v vrsti za nov FF, ker kakršen je trend bodo odšli drugam.
Mogoče tebi denar ni problem (vsaj kolikor se spomnim količine oz. vrednosti objektivov, ki jih imaš) nekomu, ki pa ima sedaj K-r in nek kit objektiv pa si želi prestopiti v FF in je napraskal dva in pol jurja evrov to pri Canikonu stori brez težav z objektivi vred, pri Pentaxu bo dobil samo bodi. In tukaj vidim še večji upad.
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a Big A » 17 feb 2015, 14:26

greg je napisal/-a:Cene so pač takšne kot so. Še vedno obstaja opcija rabljene robe ali kaj drugega. Edino škoda, da Tamron ne dela več k-mounta, to se mi zdi glede cen bolj problematično za povprečne uporabnike, kot visoke cene nove originalne opreme. Navijam, da se bo to spremenilo.


Tamroni na zalogi
http://www.bhphotovideo.com/c/search?at ... 4291172234
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a mato » 17 feb 2015, 15:00

bladesan je napisal/-a:Ob vsej tej konkurenci je težko bit nategnjen, če se že ne odločiš tako sam. Bogi tisti, ki ogledujejo Leico torej? :)

Še malce info
FF lenses
- They are currently testing DA lenses to see how to deal with the crop
- The lenses on the roadmap may not all come this year - he emphasises “or later”
- There are also prime lenses in the works that are not shown on the roadmap
- Basically FA lenses will work, but they may not all work well with the SR


No ampak roko na srce, trenutno si glede na cene in ponudbo pri Pentaxu najbolj nategnjen :) Leica je itak za eksote...

Če človek kupuje FF aparat ga kupi zaradi senzorja in njegovih prednosti.
Zdaj testirajo DA leče, če bodo delovale v crop modu. In kaj imam jaz od tega? Nič! Tudi če bo delalo sem na istem kot bi v roki držal K-3.
Očitno pa bodo na koncu problemi še z tistim, kar smo pričakovali da bo delalo.
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax AF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov

cron