kratek test 50 mm in 55 mm objektiva iz kamene dobe

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom a brez AF-ja. V to skupino spadajo objektivi serij: Takumar Bayonet, K, M in A.
MF - ročno ostrenje

Moderator: TakumarKid

kratek test 50 mm in 55 mm objektiva iz kamene dobe

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 04 jun 2009, 19:42

No danes sem se odločil na kratko predstaviti dva objektiva iz moje oborožitve. Gre za objektiva starih serij Pentaxov in danes verjetno ne najpogostejša med uporabniki naših kamer. Gre za SMC PENTAX 1:1.8/55mm ter smc PENTAX-A 1:1.4 50mm.

Evo dva naša junaka

Slika

Slika

55 milimeterski objektiv je bil izdelovan med leti 1975 in 1977 ter sodi v prvo serijo bajonetnih objektivov, tako imenovano K serijo, ki je v bistvu v večini primerov le z bajonetom opremljen M42 objektiv. Torej njegova zasnova sega verjetno še v šestdeseta leta.
50 milimeterski objektiv A serije je na novo izdelan objektiv iz let 1984-1988 in še dandanes je njegov naslednik FA 50 1,4 optično enak.
Moje izkušnje z tema dvema objektivoma so take, da mi je bolj pri srcu 55 mm, ker je upravljanje z njim lepše, obroč za fokusiranje je ravno prav trd (pri A50 mm je malo trši) in tudi občutek držati nekaj povsem kovinskega je drugače kot pa nekaj že precej plastičnega, čeprav za današnje standarde še vedno zelo dobro narejenega objektiva.
Z prehodom na digitalno sem si omislil tudi Tamrona 17-50 f2,8, ki naj bi bil po predstavitvi na tem forumu ravno na 50 mm najboljši, tako da je dobra primerjava za dva moja oltimerja.
Prva stvar, ki sem jo opazil je, da je Tamron nekoliko krajši kot Pentaxova 50-ka in ta malo krajša od že po imenu daljše 55-ke.
Naredil sem kratek test sredinske ostrine objektivov na sosednjem bloku in čakal, da se bo na katerem od oken pojavila kašna muza v neoblačilih.
Nastavitve so ISO100 in brez kakršnih koli korekcij, direkt iz RAW-a
Osnoven motiv je tak:

Slika

Zdaj pa 100 izrezi okna na sredini

A50 f1,4
Slika

A50 f2,8
Slika

A50 f4
Slika

A50 f8
Slika

Zdaj pa 55mm objektiv. Okno je malo večje, ker je objektiv malo dalši

K55 f1,8
Slika

K55 f2,8
Slika

K55 f4
Slika

K55 f8
Slika


Pa še zoom primerjava Tamrona na 50mm. Vidi se da je malo krajši od A50mm in K55mm objektiva

Tamron 50 f2,8
Slika

Tamron 50 f4
Slika

Tamron 50 f8
Slika

Moje ugotovitve in občutki. A50 1,4 objektiv je na f1,4 zelo mehak in barvno čuden, že na 2,8 pa je zelo oster. K55 1,8 je polno odprt malo boljši kot 50-ka, a se na 2,8 le rahlo popravi, od zaslone 4 naprej pa se mi zdi najboljši. Tamron je le na 2,8 slabši kot 50-ka in boljši kot 55-ka, nato pa je le za nianso slabši od fiksnih objektivov.
Poigral sem se malo z bukejem, tukaj pa ne bom nič komentiral, ker je to stvar posameznika, meni je najboljši 55mm objektiv, mogoče tudi zato, ker je malce daljši in zato malo bolj razmazan.
Vse fotke so slikane z ISO100 na zaslonki f4 in s časom 1/125.

Najprej osnovni motivi

A50
Slika

K55
Slika

Tamron
Slika


Zdaj pa malo izrezov

A50
Slika

K55
Slika

Tamron
Slika


Zdaj pa še malo izrezov zamazanega dela

A50
Slika

K55
Slika

Tamron
Slika

To bo to.
V lasti imam tudi M50 f1,7, ki pa ga trenutno ni pri hiši, tako da o njem več prihodnjič.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: kratek test 50 mm in 55 mm objektiva iz kamene dobe

OdgovorNapisal/-a Fantocci » 05 jun 2009, 12:36

Zanimivo.
Skopiral sem si vzorce vseh treh pri F2.8 in ko sem medsebojno preklapljal med njimi, se mi zdi da je slika od 50/1.4 najboljša, od 55/1.8 pa najslabša. Tamron je nekako med njima.

Verjamem pa, da ti je goriščnica 55mm zelo všeč. Za portrete je zelo primerna, še bolj kot 50mm.
Fantocci
 
Prispevkov: 90
Pridružen: 01 maj 2009, 09:46


Vrni se na Pentax MF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov

cron