TEST: Pentax PF-100ED spektiv

Debata o ostalih objektivih, ki jih lahko neposredno ali z adapterjem uporabljamo na aparatih Pentax.

Moderator: TakumarKid

TEST: Pentax PF-100ED spektiv

OdgovorNapisal/-a Matjazz » 19 jul 2009, 22:58

Milimetrov ni nikoli dovolj. To vam bo vedel povedati vsak, ki se ukvarja s fotografijo živali, toliko bolj, če se ukvarja s fotografijo drobnih plašnih ptic. Žal so primerni tele objektivi hudimano dragi poleg tega pa še težki. Kot alternativa dragi opremi se je s prihodom digitalinh kompaktov med fotografi in opazovalci ptic razširila uporaba kompakta v kombinaciji s spektivom. Tako imenovana digiskopija omogoča fotografiranje s precejšnje razdalje. Kaj pa če se svojemu DSLRju nočemo odreči in je cena primernega tele objektiva previsoka? V tem primeru si lahko pomagamo s Pentaxovimi spektivi, saj so na voljo tudi adapterji za Nikon, Canon in seveda Pentax aparate. Pentax trenutno ponuja štiri cenovne razrede spektivov in na preizkusu sem imel najdražjega PF-100 ED.

Spektiv
Slika Slika Slika

Slika SPEKTIV KOT SPEKTIV
Do testa nisem imel s spektivi nikakršnih izkušenj sem pa gledal skozi cenejše in dražje daljnoglede. Spektiv sem uporabljal z zoom okularjem a kljub temu je bila slika neverjetno čista in svetla. Nad sliko in povečavo je bil navdušen sleherni, ki je pogledal skozi spektiv. Tako je prvi večer, ko sem spektiv prinesel domov, televizija samevala medtem, ko smo opazovali luno in njene kraterje. Spektiv se nosi v torbi, ki je med uporabo ni potrebno sneti pač pa jo lahko odpremo samo tam kjer je treba. Bolj izčrpen test si tisti vešči Angleščine lahko preberete tukaj Birdwatch - Pentax PF-100ED scope

Slika SPEKTIV KOT OBJEKTIV
Bistvena razlika med objektivom in spektivom je ta, da ima slednji fiksno zaslonko in ga je treba upravljati ročno. Se pravi ročno nastavit čas osvetlitve in ostrino. Ostrino iščemo z valjem, ki ima velik hod, se vrti zelo gladko in ponuja ravno pravšen odpor. A vseeno je ročno ostrenje s spektivom bistveno težje kot z objektivom. Predvsem zaradi fiksne zaslonke katere vrednost sem ocenil na f10. Ozka zaslonka precej potemni pogled v iskalu, ki postane celo zrnato*. Ostrenje dodatno otežuje tudi velika goriščna razdalja, zaradi česar se pozna vsak tresljaj. Ob vsem tem, pa jezelo malo prostora za napake, saj zaradi fiksne zaslonke globina ostrine med slikanjem ne bo prav nič večja od tiste med ostrenjem. Iz vsega naštetega sledi, da je spektiv primeren le za objekte, ki so dovolj dolgo pri miru, da nam uspe najti ostrino in objekte, ki se gibljejo dovolj predvidljivo da jih upamo ujet v polje ostrine.

Zaradi tako dolge goriščne razdalje zna biti problem tudi kadriranje. Tako se lahko zgodi, da med popravljanjem kompozicije z malo nespretnosti glavni motiv potisnemo na rob slike ali celo izgubimo iz kadra.

Optično spektiv seveda ni primerljiv s pregrešno dragimi tele objektivi, a z nekaj sreče (predvsem pri iskanju ostrine) prikaže sliko povsem sprejemljive kakovosti, ki vsaj po mojih izkušnjah ni na robu nič manjša kot v sredini. Kakovost slike je odvisna tudi od aparata, saj ozka zaslonka v kombinaciji z dolgo goriščnico zahteva visok ISO.

Presenetila pa me je učinkovitost stabilizacije slike oziroma SR. Sam sem bil prepričan, da si s stabilizacijo ne bom pomagal, saj imajo Pentaxovi aparati možnost stabilizacije le do 800mm. Obsodil sem se na fotografiranje s tri sekundnim zamikom (mirror up) v kombinaciji z IR prožilcem. Tako sem na prvem terenskem preizkušanju načetih živcev ugotovil, da je tri sekundni zamik davno dovolj, da od fazana v kadru ostane samo še rep. Iz samega obupa sem sprostil glavo stativa, prijel aparat v roke, SR nastavil na 800mm in slikal brez zamika. In glej ga zlomka! Slike so bile pri 1/180s ravno tako ostre kot z zamikom! Na tak način je nastala tudi prilepljena slika fazana.

*Za boljšo predstavo nastavite vrednost zaslonke na aparatu na f11 in uporabite "optical DOF preview"

Tesne slike

Ostrina na sredini in na robu:
Slika Slika Slika Slika

Velikost lune s spektivom (večja) in 1100mm zrcalnim objektivom (manjša)
Slika Slika

Fazan
Slika Slika

Primerjava s 1100mm zrcalnim objektivom. Zrcalni objektiv (zgoraj) akromatske aberacije tako rekoč nima, je pa bolj mehek.
Slika Slika
Slika Slika

Kot zanimivost sem z nekim drugim spektivom posnel kratek video, ki prikazuje vpliv vročega zraka in cepetanja po travi 0,5m od stativa:
http://www.youtube.com/watch?v=Vh9XmD6caHM

Zahvalil bi se trgovini Foto Beseničar, kjer so mi spektiv dobro voljno posodili za ta preizkus.

Slika
PENTAX *Ist DS - moja prva ljubezen
PENTAX DA* 50-135/2.8 SDM, DA 14/2.8, DA 10-17/3.5-4.5 Fisheye, DA 18-55/3.5-5.6, DA 18-135/3.-5.6, DA 21/3.2, 40/2.8, 70/2.4 Limited, SMC A 50/1.7, K-x, K-5, *Ist DS
SIGMA 18-50/2.8, 70-300/4.5-5.6, TAMRON 300/2.8 + 1.4x, 2x TC ...
Uporabniški avatar
Matjazz
 
Prispevkov: 416
Pridružen: 30 apr 2009, 22:11
Kraj: Postojna - Ljubljana

Vrni se na Ostali objektivi za Pentax (tudi M42)

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

cron