TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

Debata o ostalih objektivih, ki jih lahko neposredno ali z adapterjem uporabljamo na aparatih Pentax.

Moderator: TakumarKid

TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 02 okt 2009, 15:41

Samyang Multi Coated 85/1,4 je objektiv korejskega proizvajalca, ki se ponaša z zelo privlačno goriščno razdaljo, izredno svetlobno močjo in sprejemljivo ceno. Objektiv je tipa A, kar uporabniku omogoča nastavljanje zaslonke preko aparata, ostrenje pa je ročno. Objektiv je na pogled lepo izdelan, otip pa razkrije nekoliko plastično ohišje, kar nas pri ceni objektiva (pod 300 €) niti ne sme motiti.

Škatla ob nakupu vsebuje objektiv, sončno zaslonko in plastična pokrovčka bajoneta in sprednje leče. Priložena je še semiš torbica, v katero pa na žalost ne moremo pospraviti objektiva skupaj z zaslonko, saj je le-ta preširoka.

Samyang 85/1,4 je svetlobno močan objektiv z goriščno razdaljo 85 mm (ekvivalent 128 mm v 35 mm formatu), minimalno razdaljo ostrenja 1 m in vidnim poljem 28,3 °. Dolžina objektiva znaša 78 mm, premer pa 72,2 mm, njegova teža pa je 513 g. Zgrajen je iz 9 optičnih elementov v 7 skupinah, od katerih je en asferičen element, ki zmanjšuje aberacije. Prav vse leče pa imajo antirefleksen premaz. Sprednja leča objektiva s premerom 72 mm, se ponaša z lepim, zlato-bakrenim premazom.

Slika
(fotografija sposojena s strani http://www.foto-tip.pl)

Slika
Slika
(fotografiji sposojeni s strani http://www.optyczne.pl)

Objektiv ima notranje ročno ostrenje, kar pomeni, da pri fokusiranju objektiv ne spreminja dolžine. Kljub kvalitetni izdelavi pa ima testiran primerek izredno trd fokusirni obroč, ki zna biti zelo nenatančen, saj je potrebno nanj delovati z večjo silo, kot smo navajeni.
Objektiv se dobro odreže v prijaznih svetlobnih pogojih, trd fokusirni obroč pa se izkaže za velik minus v slabših pogojih. Zaradi velikega upora pri vrtenju je treba namreč uporabiti dosti sile, zaradi česar je nenatančen in zahteven pri ostrenju. Ker sem imel v rokah le en primerek ni moč trditi, ali gre za napako primerka ali splošno pomankljivost.

Test objektiva sem opravljal na aparatu Pentax K200D, uporabil pa sem stativ in radijsko prožilo, da sem zagotovil isti motiv in nestresene posnetke skozi vse testirane vrednosti zaslonke. Aparat je bil nastavljen v Av načinu. Nastale fotografije sem pomanjšal na 800 pik po daljši stranici, pred pomanjšavo pa sem naredil tudi 100% izrez na 600 x 600 pik, za boljšo predstavo o optičnih lastnostih;

vrednost zaslonke f/1,4:
Slika
in 100% izrez
Slika

f/1,8:
Slika
100% izrez
Slika

f/2,0:
Slika
100% izrez
Slika

f/2,8:
Slika
100% izrez
Slika

f/3,5:
Slika
100% izrez
Slika

f/5,6:
Slika
100% izrez
Slika

f/8:
Slika
100% izrez
Slika

f/11:
Slika
100% izrez
Slika

f/16:
Slika
100% izrez
Slika

f/22:
Slika
100% izrez
Slika

Poleg standardnih testnih fotografij, dodajam še par naključnih, posnetih z omenjenim objektivom:

f/1,4:
Slika
100% izrez
Slika

f/1,4:
Slika
100% izrez
Slika

fotografija Izole pri f/8, brez obdelave:
Slika
in 100% izrez
Slika

Sledi še par fotografij pri f/1.4, katere je posnel naš član foruma Climbsmart:
Slika
100% izrez
Slika

Slika
100% izrez
Slika

Slika
100% izrez
Slika

Kar se tiče optičnih lastnosti moram izpostaviti, da objektiv preseneča. Ostrina objektiva v dobrih svetlobnih pogojih pri odprti zaslonki je zadovoljiva, vendar je opaziti rahla odstopanja. Zaradi že prej omenjenega trdega fokusirnega obroča, je namreč pri motivih s slabšim kontrastom ostrenje težko in moteče, zato je včasih potrebnih več poizkusov "na sceni". Kromatične aberacije je moč zaslediti pri 100% povečavi, pri normalnih fotografijah pa niso izrazite.
Barve in kontrast objektiva so poglavje zase. Vsak, ki je kdaj uporabljal vivitarjeve manualne objektive, bo verjetno opazil podobnosti glede izrazitih in toplih barv ter lepega kontrasta. Bokeh je sicer predmet subjektivne presoje, vendar je lepo kremast in homogen, zahvaljujoč se zaslonki z 8 lamelami.

Glede na karakteristike objektiva je moč sklepati, da ga kupec uporablja v slabših svetlobnih pogojih. Tam se izkaže za nekoliko nepredvidljivega in nezanesljivega, predvsem zaradi trdega fokusirnega obroča, s katerim je res težavno delati v slabih pogojih.
Kljub temu, pa je objektiv nadvse uporaben za portretno fotografijo;

f/1,4
Slika
in 100% izrez
Slika


Moje osebno mnenje je, da je objektiv zelo dober, sploh za svojo ceno. Uporabniku omogoča dosti eksperimentiranja in igranja z globinsko ostrino, z njim pa je mogoče pridelati čudovite fotografije. Kot vsaka stvar pa ima tudi ta objektiv svoje pomankljivosti. Kakor je izvrsten za portretno fotografijo, zna v slabih svetlobnih pogojih na žalost razočarati.


Lp, L ;)
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

OdgovorNapisal/-a Smrkec » 02 okt 2009, 19:33

Hmmm...super ...čakam test že kakšen mesec... ;)
Bi se dalo ta objektiv kje sprobat za par minutk, da se bom lažje odločil za nakup(skrbi me omenjeni "trdi obroč" za ostrenje...)??

LP!
Smrkec
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 03 maj 2009, 13:20

Re: TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

OdgovorNapisal/-a nera » 02 okt 2009, 20:54

še dve "njegovi" fotki (F/1.8):

Slika


Slika
Uporabniški avatar
nera
 
Prispevkov: 272
Pridružen: 30 apr 2009, 21:19

Re: TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

OdgovorNapisal/-a twist » 02 okt 2009, 21:53

A lahko kdo prlima še kakšno fotko objektiva na apratu? Me zanima kako zgleda.
PENTAX K200D + GRIP BG3 | DA 18-55 | Tamron 17-50/2.8 | Tamron 70-300 | Sigma EF-530 DG Super
Uporabniški avatar
twist
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 02 maj 2009, 11:51
Kraj: Krško, Raka

Re: TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

OdgovorNapisal/-a twist » 02 okt 2009, 22:35

twist je napisal/-a:A lahko kdo prlima še kakšno fotko objektiva na apratu? Me zanima kako zgleda.

Sm mislu na kakšnem izmed pentaxov :)


pentaxon je napisal/-a:Klik na link ali na link ;)

Ampak je to tut ok ;)
PENTAX K200D + GRIP BG3 | DA 18-55 | Tamron 17-50/2.8 | Tamron 70-300 | Sigma EF-530 DG Super
Uporabniški avatar
twist
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 02 maj 2009, 11:51
Kraj: Krško, Raka

Re: TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

OdgovorNapisal/-a Smrkec » 03 okt 2009, 12:09

Slika
Smrkec
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 03 maj 2009, 13:20

Re: TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

OdgovorNapisal/-a gmajna » 03 okt 2009, 13:32

Hmm, za autofocus še niso slišali, neverjetno. Očitno so tile Korejci mal za časom, približno 30 let. :twisted:

Saj bi še razumel, če bi prodajali staro robo, ki se je izgubila v kakem skladišču, ampak da v tem tisočletju prodajajo nov objektiv z ročnim ostrenjem, to se mi zdi pa podobno, kot če bi mi kdo hotel prodati štedilnik na drva. :mrgreen:
gmajna
 

Re: TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

OdgovorNapisal/-a pakul » 03 okt 2009, 14:18

Men pa tole res ne izgleda slabo :) Je objektiv še v Slo? :twisted:
Verjetno ga je treba malce uteči, da bi bil fokus bolj tekoč, če je res tako trden. Pomojem se je treba navadit. Sem imel pa enake probleme pri Jupitru (85mm f2) in sem pač malce raskiral in ga kar podmazal z WD40 8-) Zadeva zdej lavfa k šus ;)
Uporabniški avatar
pakul
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 maj 2009, 10:23
Kraj: Ljubljana

Re: TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

OdgovorNapisal/-a Smrkec » 03 okt 2009, 14:37

Glede mazanja ipd. bo ponacolart najbrš najbolj vedel...če je pa objektiv še v slo, pa tudi mene zanima...Sem že 90% odločen za nakup...
Smrkec
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 03 maj 2009, 13:20

Re: TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

OdgovorNapisal/-a Odyn » 03 okt 2009, 14:43

gmajna je napisal/-a: to se mi zdi pa podobno, kot če bi mi kdo hotel prodati štedilnik na drva. :mrgreen:


Merkurjev katalog Bela tehnika, stran 6. Dražji od marsikaterega navadnega :lol:
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 03 okt 2009, 15:47

glede na namen uporabe, kateri je ta goriščna razdalja namenjena, mene osebno odsotnost AF sploh ne moti ;) Sploh pa dvomim, da bi bila cena še vedno tako privlačna vsem, če bi imel AF :roll:
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: TEST: Samyang MC 85/1.4 IF

OdgovorNapisal/-a pakul » 03 okt 2009, 15:58

MF ni slab za tak denar. Kakšno poroko bi sicer težko delal, čeprav me mika, da bi enkrat poizkušal celo poroko narediti striktno s fiksnimi in MF objektivi :twisted:
Pri blendi 1.4 si pa itak velikokrat bolj natančen ročno kot pa s pomočjo AFja :D Še na 50-135 velikokrat uporabljam MF, tako da ne vem kaj je tukaj tako slabega. In kot je ploski povedal, pa si poglejte Pentaxov 85 1.4 z AFjem...pod 1000€ se ga težko dobi, tako da...
Uporabniški avatar
pakul
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 maj 2009, 10:23
Kraj: Ljubljana

Naslednja

Vrni se na Ostali objektivi za Pentax (tudi M42)

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov

cron