K200D in stari objektivi

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Re: K200D in stari objektivi

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 23 jan 2011, 09:24

Vidim, da se bom moral resno lotiti teme kako sfokusirat manualca.
Pri tem poslu nam najbolj pomagajo izkušnje. Jaz imam v aparatu poceni kitajsko medlico, ki nekaj zagotovo pomaga (vsaj pri svetlih lensih je zagotovo v pomoč), imam povečevalo O-ME53, ki malce poveča sliko v okularju in tako pomaga pri fokusiranju, a mi je v največjo pomoč dobro poznavanje objektiva. Z objektivi, ki jih dobro poznam in redno uporabljam imam procent zgrešenih fotk res minimalen (nič večji kot s Pentax AF) in to tudi pri street fotografiji, kjer časa dejansko nimaš dosti. S potrjevanjem fokusa pa je tako, da so nekateri objektivi v tem zelo dobri, ko potrdi fokus je to to, nekateri pa prava nočna mora, fokus je povsod samo tam kjer ga potrdi ne. Takole počes bi rekel, da je potrjevanje fokusa celo boljše z nekoliko temnejšimi objektivi (recimo f2,8 ali 3,5) kot z tistimi zelo svetlimi (f1,4-2) in iz izkušenj bi rekel, da je potrjevanje fokusa z tistimi objektivi, ki imajo bolj kratek fokusirni hod boljše kot z tistimi z 360 stopinjami hoda. Zagotovo ima svoj del masla pri potrjevanju fokusa Pentaxov šlampast (vsaj pri K20d je tak) AF sistem, saj če se aparat išče z AF objektivi se zagotovo išče tudi pri potrjevanju fokusa z manualci. Precej masla pa imajo manualci sami, saj stari lensi niso imuni na front/back fokus saj včasih pač to ni bila zadeva, ki bi bila pomembna.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: K200D in stari objektivi

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 23 jan 2011, 09:38

frgo je napisal/-a:Jaz sem nad tem chinonom preprosto obupal, ker so bili rezultati vedno nekje med slabi in kvečjemu uporabni... Prišel sem do sklepa, da je "šmorn po dizajnu" in se mi z njim preprosto ni več ljubilo ukvarjat. Raje imam heliosa, ki je mnogo, mnogo boljši in zastonj. Moj chinon je bil sicer za pentax k bajonet, tvoj je verjetno m42 in drugačnega dizajna...


Sicer konkretnega objektiva ne poznam, se pa čudim, da je 50mm lens lahko slab. Imel sem na bodiju že precej 50mm objketivov (vsaj 25-30 različnih) pa se mi ni zdel noben slab. Zagotovo so nekateri malce boljši, ampak pri teh mm so razlike res minimalne. Helios je zagotovo eden boljših standardnih lensov, meni je zelo všeč pentaxov 55mm, a je tudi najbolj poceni, recimo imam Revuenona (verjetno made by Cosina) 50 f1,9, ki je bil dobesedno zastonj zelo dober lens.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: K200D in stari objektivi

OdgovorNapisal/-a rudyv » 23 jan 2011, 11:51

Najlepša hvala vsem za izčrpne odgovore. Bom poikušal nekako odgovoriti na poste brez citiranj. Oba objektiva, tako @Abacus-ov kot moj imata PK bajonet, nista ravno neka priznana firma, sem pa pred kratkim naletel na članek v katerem avtor trdi da je to eden najostrejših lensov za SLR, sicer navaja Multi Coated verzijo, kar vsaj moj ni, menim pa da neke bistvene razlike ne bi smelo bit. LINK http://autochinonmulticoated.blogspot.com/2010/04/auto-chinon-multi-coated-pk-50mm-17.html. Kakor koli že, lens ni slab, lepe barve, lep bokeh, ostrina zadovoljiva če ga uspeš sfokusirat. Z nastavitvami osvetlitve ni nobenih težav, v Av načinu deluje kot mora. Povečevalo uporabljam že skoraj od samega začetka nakupa K-x, je bolj distančnik za nos, kar tudi ni zanemarljivo, povečava je malenkostna, izgubi pa se nekaj preglednosti nad vidnim poljem in ostrine po robovih. To z menjavo medlice je super zadeva, definitivno jo bom menjal, ne morem pa se odločit za ta pravo. Tiste na katero mi je padlo oko ni več na zalogi (10 po vrsti), odločam se med 2, 4, 6 in 8, vaš nasvet bi mi prišel še kako prav, pa mislim da ne samo meni. Kar se tiče fotografiranja v Live view pa naj povem, da mi nikoli ni ležalo, tudi pri kompaktih ne, zato sem vedno kupoval kompakte z iskalom, sicer pa ima K-x preslabo resolucijo ekrana da bi preko njega lahko ostril.

Lep pozdrav
rudyv
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 28 dec 2010, 20:59

Re: K200D in stari objektivi

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 23 jan 2011, 11:56

rudyv je napisal/-a:Pozdravljeni. Tudi sam imam Auto Chinona 50/1.7 in iz izkušenj vem da se na potrditev AF ni za zanašat. Objektiv ima namreč pri odprti blendi približno 3 mm FF, kateri pa z zapiranjem progresivno narašča in pri f22 znaša dobrih 35 mm. Ne vem zakaj je temu tako, ampak to je dejstvo, fokusiranje "na oko" pa je, vsaj pri K-x, zelo težavno. Pričakujem kak dober nasvet "starih mačkov", katerih na našem forumu zagotovo ne manjka, da se še mi "zelenci" kaj naučimo.


http://www.pentaxforums.com/forums/pentax-beginners-corner-q/57740-front-focus-back-focus-manual-lens-possible.html

frgo je napisal/-a:Jaz sem nad tem chinonom preprosto obupal, ker so bili rezultati vedno nekje med slabi in kvečjemu uporabni... Prišel sem do sklepa, da je "šmorn po dizajnu" in se mi z njim preprosto ni več ljubilo ukvarjat. Raje imam heliosa, ki je mnogo, mnogo boljši in zastonj. Moj chinon je bil sicer za pentax k bajonet, tvoj je verjetno m42 in drugačnega dizajna...


Gre definitivno za eden boljših PK 1.7/50mm. Če pogledaš kritike, tudi veliko zadovoljnih uporabnikov. Morda si pač imel limono, ali zaprašeno notranjost. Tretja razlaga (glede na to, da primerjaš s Heliosom pri F2.0) ne govori v prid fotografu ;).
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: K200D in stari objektivi

OdgovorNapisal/-a frgo » 23 jan 2011, 14:44

Pancolart je napisal/-a:Gre definitivno za eden boljših PK 1.7/50mm. Če pogledaš kritike, tudi veliko zadovoljnih uporabnikov. Morda si pač imel limono, ali zaprašeno notranjost. Tretja razlaga (glede na to, da primerjaš s Heliosom pri F2.0) ne govori v prid fotografu ;).


Priznam, fotograf res ni najboljši :D Tudi izkušenj z manualnimi objektivi imam praktično nič, ker razen tega chinona in heliosa nisem imel nič drugega. Lahko da je bil moj preprosto defekten, ker sem iz njega zelo težko dobil normalno ostre slike pri katerikoli blendi, iz heliosa pa z lahkoto že pri 2.0... Kot pravim se mi z njim ni dalo več ukvarjat in sem ga prodal za isti denar kot sem ga kupil (drobiž). Oba pa primerjam samo zato ker sem oba imel in ker sta oba smešno poceni. Če praviš, da gre za enega boljših objektivov ti bom verlej in sprejel, da sem imel z njim pač smolo...
Sony A7, sony fe 28-70, samyang 14 2.8, canon fd 28 2.8, canon fd 50 1.4, canon fd 135 3.5, helios 44m, minolta md 35-70 3.5
frgo
 
Prispevkov: 234
Pridružen: 01 maj 2009, 20:10
Kraj: Trebnje

Prejšnja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov

cron