K200D in baterije

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

K200D in baterije

OdgovorNapisal/-a Abakus » 22 jan 2011, 23:10

Vem, da je bilo o tem že veliko napisanega, pa vendar. Uporabljam maxe, s katerimi sem kar zadovoljen. Se mi pa zdi, da odkar sem Firmware nadgradil na 1.01 ne zdržijo več toliko časa. Je možno, da je "blokada" pri novem Firmware nastavljena na višjo napetost kot je bila pri starem? Ima kdo podobne izkušnje?
Abakus
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 03 maj 2009, 13:53

Re: K200D in baterije

OdgovorNapisal/-a mato » 22 jan 2011, 23:35

Jaz po nadgradnji nisem opazil razlike, uporabljam pa Eneloop.
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: K200D in baterije

OdgovorNapisal/-a Abakus » 24 jan 2011, 17:22

Hja, ko sem brskal po Pentaxforums, če je kakšna podobna izkušnja, sem naletel na opozorilo, da je Pentax na tiho izdal nov malenkosten popravek Firmware-a za K200D. Obe verziji sta sicer 1.01, vendar če malo pobrskam po EXIF (PhotoME) vidim pod manufacturer Notes, da je bil prvi popravek 1.01.00.05, drugi je pa 1.01.00.06. Sem inštaliral, dvomim, da bo kaj drugače, verjetno samo kakšna prikradena napakica odpravljena, upam da ravno v zvezi z dopustno napetostjo ;) . Bomo videli.
Abakus
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 03 maj 2009, 13:53

Re: K200D in baterije

OdgovorNapisal/-a Abakus » 11 mar 2011, 12:09

Zanimivo, ampak kaže, da "popravek popravka za firmware" res pomaga. saj na prvi pogled se mi zdi čudno, ampak konec koncev meja napetosti, kjer se aparat izključi je programsko nastavljena, torej je to čisto možno.
Abakus
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 03 maj 2009, 13:53

Re: K200D in baterije

OdgovorNapisal/-a gmajna » 12 mar 2011, 02:41

Lahko tudi sam preveriš, če tvoja trditev drži. :twisted: Pentax namreč v exif vsakega posnetka zapiše podatke o stanju baterij (očitno gre za napetost vseh štirih deljeno s štiri); lepo se vidi, da napetost ob obremenitvi pade, zraven je še podatek o status indikatorju na displeyu.

V exifu piše nekaj takega, tole so trije primeri zadnjega posnetka, takoj nato (ali pa ob poskusu naslednjega posnetka) se je fotoaparat izklopil:
Koda: Izberi vse
Body Battery State              : Almost Empty
Body Battery A/D No Load        : 117
Body Battery A/D Load           : 100

Koda: Izberi vse
BodyBatteryState                : Almost Empty
BodyBatteryADNoLoad             : 120
BodyBatteryADLoad               : 104

Koda: Izberi vse
Body Battery State              : Almost Empty
Body Battery A/D No Load        : 122
Body Battery A/D Load           : 105


v prvem primeru torej 1,17 V na baterijo pred posnetkom in 1,00 V ob obremenitvi. Torej sploh ne gre samo za absolutno vrednost; domnevam, da moj k200d upošteva tudi razliko med temi vrednostmi (kot vidiš, gre za 0,17 ali 0,16V), zraven pa ima še pogoj, koliko posnetkov pri taki razliki je dopustno, ker se ne izklopi vedno takoj.

Zadeva sploh ni tako simpl, kot bi kdo naivno mislil. Je pa še ena možnost, da je tole merjenje namenjeno zgolj status indikatorju, v vezju pa ima kak bolj "primitiven" način za shutdown.

BTW, seveda status indikator v večini primerov ne pove nič smiselnega, se mi je že parkrat zgodilo, da je fotoaparat, ko sem ga prižgal kazal status "prazen" (prej je bil namreč dve uri na mrazu, v pokrovu rukzaka), po par posnetkih je zlezel na "polovičko", kasneje na "polno", potem sem naredil čez 100 posnetkov. V mrazu to ni nič čudnega, fotoaparat se je v rokah ogrel, tudi senzor malo ogreje notranjost. Podobno pri rafalih napetost hitro počepne, ampak med daljšo pavzo spet zleze gor. Pri zgolj treh vrednostih je pač vsak indikator neuporaben.

Bi bilo precej bolj uporabno, če bi stvar kazala kar tele vrednosti, ki so v exifu ali še bolje - na grafu dve krivulji obeh napetosti za zadnjih deset posnetkov, iz tega bi se pa že dalo sklepati, ali bo treba baterije menjat ali ne. :mrgreen:
gmajna
 

Re: K200D in baterije

OdgovorNapisal/-a Abakus » 22 mar 2011, 10:29

Gmajna, hvala za idejo. Bom malo pogledal exife, dvomim pa, da se mi bo dalo delati primerjavo in še enkrat downgradati Firmware. Zaenkrat niti ni slabo in dokler ne bo hijših težav bom pustil pri miru.
Abakus
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 03 maj 2009, 13:53


Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 20 gostov

cron