Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

OdgovorNapisal/-a nekinevednez » 15 mar 2011, 08:28

Pozdravljeni!

Kot veste sem včeraj kupil Pentax K-r dvojni kit in sem izjemno zadovoljen, nekaj sem že fotkal in bil zelo zadovolojen z rezultati, čeprav sem bolj kot ne uporabljal auto nastavitve spoznaval sam aparat itd...

No ker pa bi rad da bi mi čim dlje dobro služil pa me zanima na kak način se vzdržuje fotoapart? Včeraj sem si poleg aparata kupil še 2x zaščito za objektive 52 MM, pihalko, krpico, torbo - rekli so da je večja čim boljša, tako da sem vzel večjo kot je sicer trenutno zasedena.

Zdaj me pa zanima naslednje, videl sem da imajo objektivi 2 pokrovčka za odspredaj in odzadaj, kar je supr poleg tega, da jih ščiti še varnostna leča. Vendar pa me zanima kako je dober ta "stock" ščitnik za fotoaparat - take bele barve je, in če ni uredu kje se kupi alternativa. Bilo bi fino, če bi bil isti sistem kot pri objektivih (črn pokrovček). Zanima me tudi, če obstaja kaj za zaščito zaslončka na zadnji strani fotoaparat?

Glede vzdrževanja pa so mi rekli, da naj z čopičem najprej očistim ohišje, potem pa s pihalko spiham odprtino fotoaparata in delce z objektivov. LCD sem za enkrat čistil z krpico iz mikrovlaken. V navodilih pa sem prebral, da se, da s pomočjo softwera na fotoaparatu spucati tudi čip, ki se otrese prahu. Je potrebno še kaj? Kako pogosto naj ga čistim?

Pa še nekaj, na kakšen način gledate skozi "okular", ker nisem navajen se pogosto dotaknem zaslona z obrazom, nosom?

Že vnaprej hvala za odgovore!

lp
nekinevednez
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 12 mar 2011, 21:50

Re: Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 15 mar 2011, 08:47

No, da odgovorim na par vprašanj:

No ker pa bi rad da bi mi čim dlje dobro služil pa me zanima na kak način se vzdržuje fotoapart? Včeraj sem si poleg aparata kupil še 2x zaščito za objektive 52 MM, pihalko, krpico, torbo - rekli so da je večja čim boljša, tako da sem vzel večjo kot je sicer trenutno zasedena.


Prostora v foto torbi ni nikoli preveč, zato je prav, da si kupil malo večjo. Prej ali slej bo v torbi še kak objektiv, ki bo zapolnil odvečni prostor.

Zdaj me pa zanima naslednje, videl sem da imajo objektivi 2 pokrovčka za odspredaj in odzadaj, kar je supr poleg tega, da jih ščiti še varnostna leča. Vendar pa me zanima kako je dober ta "stock" ščitnik za fotoaparat - take bele barve je, in če ni uredu kje se kupi alternativa. Bilo bi fino, če bi bil isti sistem kot pri objektivih (črn pokrovček). Zanima me tudi, če obstaja kaj za zaščito zaslončka na zadnji strani fotoaparat?


Bel pokrovček za body je namenjen zaščiti notranjosti aparata pred prahom in ostalimi delci, ko na njem nimamo pritrjenega objektiva. Je popolnoma učinkovit in ni nobene potrebe po tem, da bi ga menjal. Jaz osebno ga uporabljam le na backup aparatu, ko ga imam pospravljenega v predalu ali, kot rezervo v torbi. Ekran lahko zaščitiš z zaščitno folijo za LCD-je. Dobiš v bolje založenih foto trgovinah ali pa na e-bayu. Pri izbiri je pomembna le velikost ekrana.

Glede vzdrževanja pa so mi rekli, da naj z čopičem najprej očistim ohišje, potem pa s pihalko spiham odprtino fotoaparata in delce z objektivov. LCD sem za enkrat čistil z krpico iz mikrovlaken. V navodilih pa sem prebral, da se, da s pomočjo softwera na fotoaparatu spucati tudi čip, ki se otrese prahu. Je potrebno še kaj? Kako pogosto naj ga čistim?


Zunaj aparat očisti z mehko krpo ali mehkim čopičem, s puhalko pa spihaš zadnjo lečo objektiva in notranjost aparata. Če na posnetih fotografijah opaziš drobne črne pike, pomeni, da imaš nekaj smeti na senzorju. Preko menija v aparatu lahko dostopaš do dust removal opcije, ki do določene mere sama odstrani delce s površine tipala, za tiste bolj trdovratne, pa je potrebno izbrati sensor cleaning opcijo in s puhalko previdno spihati površino senzorja. Pri tem moraš imeti popolnoma polno baterijo, paziti pa moraš, da se s konico puhalke ne dotikaš česarkoli v notranjosti aparata. Na internetu lahko najdeš tudi kak tutorial za tovrstna opravila. V primeru, ko ne gre umazanija s senzorja niti s puhalko, je potrebno mokro čiščenje senzorja, ki ga opravijo na servisu, z nekoliko prakse in primerno opremo, pa se lahko opravi tudi doma... več o tem, ko bo potrebno :)

Pa še nekaj, na kakšen način gledate skozi "okular", ker nisem navajen se pogosto dotaknem zaslona z obrazom, nosom?


Odvisno s katerim očesom gledaš skozi okular. To, da se z obrazom in nosom dotikaš ekrana je popolnoma normalno... Pomaga edino povečevalo za okular, ki hkrati služi tudi kot distančnik (Pentax O-ME53), katerega najdeš tudi pri uvozniku.

Upam, da sem kaj v pomoč.

lp, Luka
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

OdgovorNapisal/-a nekinevednez » 15 mar 2011, 11:09

Hvala, zelo si mi pomagal! (... gre v trgovino kupit folijo za zaščito :)
nekinevednez
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 12 mar 2011, 21:50

Re: Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

OdgovorNapisal/-a Matjazz » 15 mar 2011, 14:15

Razmišljaš enako kot jaz, ko sem kupil DS-ja. Kasneje sem spoznal, da so tile aparati precej vzdržljivi.

Slika Slika Slika

Zaščitne folije za ekran ne uporabljam in do sedaj ni imel še niti en aparat niti ene s prostim očesom vidne praske na enem ali drugem ekranu. Umazan aparat očistim s kosom odslužene brisače ali pa kosom kakšne bombažne cunje, ki ga namočim in dobro ožamem, da ne pušča vode.

Puhalka reši veliko večino smeti na tipalu. Nabavil sem tudi pentaxovo lepljivo liziko, ki pa jo le redko potrebujem odkar redno čistim s puhalko.
PENTAX *Ist DS - moja prva ljubezen
PENTAX DA* 50-135/2.8 SDM, DA 14/2.8, DA 10-17/3.5-4.5 Fisheye, DA 18-55/3.5-5.6, DA 18-135/3.-5.6, DA 21/3.2, 40/2.8, 70/2.4 Limited, SMC A 50/1.7, K-x, K-5, *Ist DS
SIGMA 18-50/2.8, 70-300/4.5-5.6, TAMRON 300/2.8 + 1.4x, 2x TC ...
Uporabniški avatar
Matjazz
 
Prispevkov: 416
Pridružen: 30 apr 2009, 22:11
Kraj: Postojna - Ljubljana

Re: Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

OdgovorNapisal/-a Odyn » 16 mar 2011, 00:00

Zdaj me pa zanima naslednje, videl sem da imajo objektivi 2 pokrovčka za odspredaj in odzadaj, kar je supr poleg tega, da jih ščiti še varnostna leča. Vendar pa me zanima kako je dober ta "stock" ščitnik za fotoaparat - take bele barve je, in če ni uredu kje se kupi alternativa. Bilo bi fino, če bi bil isti sistem kot pri objektivih (črn pokrovček). Zanima me tudi, če obstaja kaj za zaščito zaslončka na zadnji strani fotoaparat?

Jaz za svojega niti ne vem, kje ga imam. Imam vedno na bodyju ta ali oni objektiv. Ne vidim potrebe po tem, da bi okoli prenašal aparat s snetim objektivom.
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

OdgovorNapisal/-a hrreen » 16 mar 2011, 06:28

Matjazz, pa kaj res zdrži vso to umazanijo. sem mislil da imaš model v kamuflažnih barvah!
lp marjan
PENTAX K l (K3ll,K-5ll in K-r reciklirani), Pentax DA 12-24mm f/4 ED AL (IF), pentax-DFA 50/2,8 Macro, pentax-D FA 100/2.8WR Macro, pentax 60-250 f4, pentax DA300 f4, pentax DA 1,4X,pentaxF 1,7x, pentax A 50/1,7 sigma24-70/2,8, pentaxAF-540fgz, ... https://marjanhren.com/
Uporabniški avatar
hrreen
 
Prispevkov: 367
Pridružen: 04 jan 2011, 12:45
Kraj: zreče

Re: Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

OdgovorNapisal/-a AVivod » 16 mar 2011, 08:00

Matjaž je bil specialec, če še ne veš. :lol: :twisted: :mrgreen: Hec.
Sicer na ekrančku nikoli nisem imel zaščite, objektivi pa so vedno zaščiteni s pokrovčkoma. Izdelava fotoaparatov je iz tako kvalitetnih materialov, da dodatna zaščita po moje ni potrebna. Če ga slučajno delaš kak beton test, pa tako ali tako nič ne pomaga.
AVivod
 
Prispevkov: 846
Pridružen: 04 maj 2009, 06:55

Re: Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 16 mar 2011, 08:30

Čisto za info: Moj K200 mi je padel po tleh z 1.3 m višine, direkt na ploščice... kvadraten centimeter se je na vogalu aparata odlomil, katerega sem potem nazaj zalimal... ostalo dela BP.
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

OdgovorNapisal/-a Fidelijus22 » 16 mar 2011, 10:28

Ja, po moje tud ni treba kake posebne zaščite za tele naše "enooke sopotnike". Meni se je tud K200 kotalil kakih 100 m po gozdnem hribu pa mu prav nič ne fali. Na ekrančku mi je pa uspelo pridelati par manjših raz, ampak se moraš res potruditi, da te motijo. Pa še to zgolj iz estetskega vidika. Predvidevam pa, da moraš verjetno pri Kr malce bolj paziti po kakšnem dežju se sprehajaš. Jaz se, roko na srce, tudi v dežju ponavadi ne držim pretirano nazaj. Ker v tem primeru voda teče direktno na lečo. ;)
Fidelijus22
 
Prispevkov: 76
Pridružen: 24 maj 2009, 18:48
Kraj: Ihan

Re: Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

OdgovorNapisal/-a nekinevednez » 16 mar 2011, 12:07

Hvala za veš odgovore! Je pa fino slišati, da so zadeve vzdržljive, saj moram priznati, da sem se prej izgleda malo pretirano bal, da bi se kaj poškodovalo.

lp
nekinevednez
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 12 mar 2011, 21:50

Re: Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

OdgovorNapisal/-a AVivod » 16 mar 2011, 12:38

Daj, daj, saj ti fotkiči niso iz testa.
AVivod
 
Prispevkov: 846
Pridružen: 04 maj 2009, 06:55

Re: Vzdrževanje in zaščita Pentax K-r?

OdgovorNapisal/-a Fidelijus22 » 16 mar 2011, 16:31

Sicer nista Pentaxa ampak vseeno en domiselen test, kaj vse lahko preživijo fotiči. :)
http://www.youtube.com/watch?v=D1tTBncIsm8
Fidelijus22
 
Prispevkov: 76
Pridružen: 24 maj 2009, 18:48
Kraj: Ihan

Naslednja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 31 gostov

cron