Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

OdgovorNapisal/-a gorski » 16 nov 2011, 12:14

Vedno bolj se ogrevam za nakup Pentax K-5 fotoaparata in imam nekaj vprašanj v zvezi z uporabo z manualnimi objektivi (oz. objektivi z ročnim ostrenjem, ne vem dobro kateri slovenski izraz je najbolj primeren). Na pentaxforums.com se sicer, da kar veliko prebrati o tej temi, pa me zanima še kakšne so kaj izkušnje slovenskih uporabnikov.

Na pentaxforums.com so se zelo veliko razpisali o problemih s potrditvijo fokusa pri uporabi manualnih objektivov. Potrditev fokusa naj bi kar precej zgrešila, z globalno AF nastavitvijo -10, naj bi bilo bolje. Osebno mislim, da je malce iluzorno (na podlagi izkušenj z canonovimi AF chip adapterji), da bi potrditev fokusa zadela natančen fokus pri objektivih hitrejših of f2.8. Za f2.8 ali počasneje pa bi že pričakoval natančno potrditev. Kakšne so kaj vaše izkupnje?

Zanima me tudi, če je kdo stestiral ee-s medlico na K-5. Uporabljate kakšne druge medlice?

Poleg M42 in Pentaxovim manualnih objektivov, katere druge objektive še uporabljate. Nikonove, morda objektive za srednji format?

So še kakšni drugi poudarko na katere je potrebno biti pozoren?
gorski
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 01 nov 2011, 23:16

Re: Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

OdgovorNapisal/-a scenic » 16 nov 2011, 12:45

Osebno sem obupal nad ročnim ostrenjem, imam samo še A 50/1,7, mogoče samo osebne izkušnje M42 in M so bili zame nekako nezdružljivi z A se pa še kar da. Tudi, če bom še kdaj kaj kupoval bo samo A verzija ali novejši.

Veliko užitkov in potrplenja ti želim :)

scenic
Pentax K-5 - DA*16-50 - DA*50-135 - DA* 300 - DA 10-17 - AF-360 FGZ - A 50/1,7;
scenic
 
Prispevkov: 125
Pridružen: 02 maj 2009, 08:14

Re: Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

OdgovorNapisal/-a p44f » 16 nov 2011, 13:08

Sam imam nekaj manualnih objektivov iz k, m in a serije, ki jih imam bolj za dušo kod uporabo. Objektivi so zelo solidno izdelani, tudi optično jim prav nič ne manjka. Sam najbolj obožujem K serijo, ki je celotna kovinska in še ni bilo bolehanja v smeri minimalizacije. Za uporabo na novih aparatih je najbolj udobno delo z A serijo, ki ima avtomatiko, tako da ni potrebno vedno meriti svetlobe z zelenim gumbom, tudi zaslonko se da namreč regulerati kar v aparatu brez uporabe obročka na objektivu. Do te točke je vse vredu, težave pa se začnejo pojavljati pri fokusiranju.

POTRDITEV FOKUSA
Potrditev fokusa je namreč "piiip" :twisted: . Problem je v tem, da je težko zadeti ravno tisto točko na fokusu, saj je za aparat ostro vse še pol metra pred to točko in pol metra za to točko. Ko želimo izostriti neko točko, vrtite obroč in aparat potrdi fokus na tej točki. Ko se obroč še naprej vrti aparat spet potrdi, da je točka v fokusu, vmes pa je preteklo že meter ostrine (po oznakah na objektivu). Skratka, ni vredu ta opcija.

LIVE VIEW
naslednja opcija, ki je najbrž najnatančnejša je ostrenje z pomočjo predogleda žive slike na ekrančku. Z tem se da resnično natančno izostriti točko, ki jo želite, je pa vse skupaj zelo nerodno, in požre veliko baterije.

ZAMENJAVA MEDLICE
To je tretja in tudi verjetno najboljša opcija. Je pa tako, da so kitajske medlice zanič. Imam eno medlico, ki sem jo kupil za manj kod 20€ z poštnino. Z to medlico je moč ostriti približno tako, kod z potrditvijo fokusa v aparatu. Poleg tega je vse v sredini črno, če se natakne kak bolj tele objektiv z recimo zaslonko 4, ...
Imam v kratkem namen naročiti Katz eye, ki so baje edine medlice, ki si zaslužijo to ime, je pa tudi cena temu primerna. Potrebno pa je vzeti nekoliko dražji, kod le osnovni model.

Seveda odlašam, ker čakam "nove lastovke";). Aja imam pa model k7d, in ne k5d, ampak dvomim da je zadeva že odpravljena.
p44f
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 23 jun 2011, 07:23

Re: Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

OdgovorNapisal/-a scenic » 16 nov 2011, 13:30

Prosim en link do dobre Katz eye medlice, ki zadovolji potrebe ročnega ostrenja v celoti, mogoče probam še s tem.

hvala

scenic
Pentax K-5 - DA*16-50 - DA*50-135 - DA* 300 - DA 10-17 - AF-360 FGZ - A 50/1,7;
scenic
 
Prispevkov: 125
Pridružen: 02 maj 2009, 08:14

Re: Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 16 nov 2011, 14:01

Ha-ha! Zanimivo je brat tole temo in izkušnje.
Mene je pri fokusiranju Pentaxa še najbolj motil avto-fokus ;) .
Nekako mi je še najboljše pomagalo povečevalnik okularja v navezi s potrditvijo fokusa. Pa seveda izkušnje, to še najbolj nuca. Kitajske medlice so bolj tako-tako, tja do f2,8 še nekako, pri temnejših lečah pa je samo v napoto, ker je vse temno. Recimo Samyang 85 f1,4 je super delal s kitajsko medlico.
Pa original Pentax medlica niti ni tako slaba za manualno fokusiranje, le pogruntat jo je treba. Ta pri Canonu je bolj zafrknjena.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

OdgovorNapisal/-a p44f » 16 nov 2011, 15:58

jozeG je napisal/-a:Ha-ha! Zanimivo je brat tole temo in izkušnje.
Kitajske medlice so bolj tako-tako, tja do f2,8 še nekako, pri temnejših lečah pa je samo v napoto, ker je vse temno. Recimo Samyang 85 f1,4 je super delal s kitajsko medlico.


Verjetno je to mišljena medlica z focusingscreen.com, in ne z ebay.com ;). Če je to ta, naj bi bile nekje umes.

Podobni problemi so se pojavljali na LX ih, z tem, da je imel Pentax sam v ponudbi nadomestno medlico, ki ni imela teh problemov. Npr. z 300mm f4 objektivom se je pojavljala črna sredina. Kupil si nadomestno medlico in tega ni bilo več.

Če prav razumem rešitev tega problema ponuja tudi Katzeye, ki ima neko "Plus" in neko "OptiBrite" varianto, ki naj bi delovala prav v to smer, nisem pa čist sigurn kaj deluje v katero smer, morem malo preštuderat še to ;) . Je pač treba probat, morda je tu kdo, ki je probal kitajsko in katzeye in lahko pove kaj več, če je to to?
p44f
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 23 jun 2011, 07:23

Re: Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

OdgovorNapisal/-a gorski » 16 nov 2011, 16:01

Live view je res najboljši, je pa nekoliko neroden. Tudi na novih zaslonih 900k pixplov zaslonih je potrebno pozumati 5x ali 10x. Potem zgubiš celotno sliko in se hitro zgodi, da odrežeš del scene. Na službeni canon sem naložil magic lantern firmware addon, ki omogoča focus peaking in majhno zoom overlay okno, pri čemer še vedno dobro vidiš robove slike. To nekoliko rešuje nerodnosti fokusiranja v liveview. A canon ni pentax, kot tudi ni pentax canon (stvar okusa torej).

scenic je napisal/-a:Prosim en link do dobre Katz eye medlice, ki zadovolji potrebe ročnega ostrenja v celoti, mogoče probam še s tem.


Tole sicer ni katz eye, so pa cenejši in imajo tudi več izbire, naj bi bili pa po kvaliteti isti, če ne boljši.
http://www.focusingscreen.com/index.php?cPath=25_113


Canon S-type medlica naj bi bila boljša od split prism medlic, ker ti pokaže kaj je v fokusu tudi izven centra. Jo je kdo imel priložnosti sam sprobati.
gorski
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 01 nov 2011, 23:16

Re: Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

OdgovorNapisal/-a p44f » 16 nov 2011, 16:12

p44f
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 23 jun 2011, 07:23

Re: Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

OdgovorNapisal/-a greg » 16 nov 2011, 22:08

S povečevalnikom O-ME53 se kar lepo da ročno ostrit. Potrditvena lučka fokusa je bolj za signal, da je fokus nekje blizu +/-nekaj cm do 0.5m, se ne zanašam preveč na potrditev fokusa pri ročnem ostrenju(Kr). Potem je kukalo pri K5 večje in svetlejše kot pri Kr, tako da bi se pomoje hitro navadil, nahitro, ročno izostrit.
Ko nekaj časa fotografiraš z manual fokusom se zagotovo natreniraš točno izostriti. Kar pride včasih prav tudi pri Af objektivih.
lp
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

OdgovorNapisal/-a gnd » 17 nov 2011, 08:08

Imam K20 aparat in medlico z razpolovljeno prizmo od focusingscreen.com in sem več kot zadovoljen. Zadeva deluje tudi na SMC M 200mm f/4, samo pod pravim kotom je potrebno pogledat, da sredina ni črna ...
Mi pa zelo pomaga tudi pri AF objektivih, saj se zelo lepo vidi, kako nenatančen je AF na K20D ...
Slika
K-3II; Gitzo GT2531 + PhotoClam PC-36; F-Stop Satori; Sigma 10-20/3.5; Tamron 17-50/2.8; Pentax 18-55/3.5-5.6WR; Zeiss 20/4; Pentax M28/2.8; Pentax A35-105/3.5; Pentax FA50/1.4; Pentax M50/1.7; Pentax DA*60-250/4; Vivitar S1 90/2.5 Macro; Pentax M200/4; Pentacon 300/4; Sigma EF-530
Uporabniški avatar
gnd
 
Prispevkov: 76
Pridružen: 24 avg 2009, 14:36
Kraj: Lukovica

Re: Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

OdgovorNapisal/-a gorski » 17 nov 2011, 22:11

Potrditev fokusa oziroma piip je torej bolj signal, da si blizu. Isto kot pri canonu (z čipom na adpaterju). Bi bilo zanimivo primerjati pentaxov piip in canonov piip (z najnovejšo generacijo čipa na adapterju). Menda se natančnost precej razlikuje med rezličnimi primerki K-5. Letošnje serije naj bi bile bolj natančne.

Naslednje upanje je torej kvalitetna medlica (največ si obetam od canonove s type medlice) in pa povečevala. V vsakem primeru je liveview najbolj natančnen, bi bilo pa res super, če bi lahko z optičnim iskalo prišel blizu natančnosti liveview-a. Jaz v glavnem slikam z manualnimi objektivi, zato je možnost ročenga fokusiranje res bistvena.

A obstaja kakšen slovenski "manual focus" forum, tale se mi zdi še najbližje temu?
gorski
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 01 nov 2011, 23:16

Re: Pentak K-5 in objektivi z ročnim ostrenjem

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 17 nov 2011, 23:10

Po mojih izkušnjah je potrditev precej bolj odvisna od objektiva kot od aparata. Imam Takumarja 55 f1,8, ki potrdi fokus na predmet, ki je oddaljen 100m takrat ko je na objektivu znak za 5m. Pa z objektivom ni nič narobe. Nasplošno bi rekel, da so tisti manj svetli boljši, verjetno zato, ker so ostrejši in aparat prej zazna razliko v kontrastu. Pa teleobjektivi so bolj zanesljivi od širokih in normalnih. Zoomi so najslabši, pogosto se zgodi da imajo back fokus na eni strani zooma in front fokus na drugi.
Sam sem po nekaj poskusih z medlicami obupal nad njimi in izpilil tehniko ostrenja na original medlici. Za fokusiranje s Pentaxom lahko brez težav zatrdim, da imam ob normalni svetlobi cca. 90% fotk v fokusu, kar je več kot jih je z AF v moji K20d. Sploh na kaki ulični fotografiji sem fotkanje z AF gladko opustil. Tam si z nekaterimi objektivi pomagam tudi z catch in fokus metodo. Za to medoto je potrebno za nekatere objektive kontakte na aparatu prelepit.
Pri EOSu nisem še tako notri. Medlica je tako svetla, da zelo težko vidiš kdaj je fokus pravi, verjetno bom poskusil dobit nadomestno canonovo EG-s ali EG-d medlico, ki naj bi bile za MF boljše.
Zadnjič spremenil TakumarKid, dne 17 nov 2011, 23:26, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Naslednja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov

cron