Vprašanje o delovanju pentax DSLR?

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Vprašanje o delovanju pentax DSLR?

OdgovorNapisal/-a Lazo » 20 avg 2009, 20:06

Ne vem kako naj rečem, ampak naprej vseeno lep pozdrav vsem! To je namreč moj prvi post, ker rad več poslušam
kot govorim ;) No, pa če je tema na nepravem mestu prosim za premik in kakršnekoli nasvete glede tega.
Vprašanje pa imam sledeče:
Zakaj moj fotkič K100D Super po dolgih osvetlitvenih časih potrebuje toliko časa, da sliko sprocesira. Ves čas se nekaj
dogaja, ni mogoče slikati, na koncu še na kratko zagori lučka potem pa je pač vsega konec. Jaz pa sem naprimer, zamudil najlepši del ognjemeta :evil:
Temu vprašanju sledi drugo podvprašanje, ki je v odvisnosti od prvega. Ali bi, če bo dobra letina, nakup boljšega bodija (k20d, K7 8-) , K-m...) odpravil to nevšečno lastnost?
Pa če sem si že vzel besedo, zakaj je pri fotkanju sončnih vzhodov in zahodov ter vseh drugih virov svetlobe tako čudna barvna slika. Nerealne, ponekod preveč nasičene barve, slab gradient itd. Gotovo ste že kdaj videli in veste zakaj, zato ne bi prilagal slik.
No, to bo zaenkrat to in vsem pentax maherjem hvala za nadaljevanje posta, ki bodo rojevali odgovore :)
Lazo
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 20 avg 2009, 16:37

Re: Vprašanje o delovanju pentax DSLR?

OdgovorNapisal/-a gagy2 » 20 avg 2009, 21:29

Za prvo vprašanje je razlaga odpravljanje šuma, ki nastaja pri dolgih časih ekspozicije. Se mi zdi, da najprej aparat posname fotko, potem pa še eno fotko pri zaprti zaslonki, ki mu da čisto črno sliko vendar s šumom. Ti dve sliki primerja med sabo in iz prave slike odstrani šum (Dark Frame Subtraction, če boš kaj iskal po internetu). Če v nastavitvah izklopiš long exposure noise reduction, ti bo hitro sprocesiral, samo bo pa ogromno šuma na fotkah.

Za drug odgovor je pa težko takole brez slike vedeti, kaj si mislil. Lahko, da maš napačen WB, prevelik dinamičen razpon na fotki, preveč navite nastavitve....priloži sliko in se bo videlo kaj te muči.



Drugače pa dobrodošel na forumu:)
gagy2
 
Prispevkov: 126
Pridružen: 30 apr 2009, 20:37

Re: Vprašanje o delovanju pentax DSLR?

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 21 avg 2009, 07:33

Preden se zakoplješ v internet in iščeš "dark frame subtraction" (jaz osebno prvič slišim za to, namreč imam noise reduction v aparatu od prvega dne na OFF), bi te najprej vprašal po spominski kartici, ki jo uporabljaš v fotoaparatu? Čas med eno in drugo fotografijo, je zaradi majhnega bufferja na aparatu, močno pogojen z hitrostjo zapisovanja kartice. Še toliko bolj, če slikaš v RAW formatu...
Glede sončnih vzhodov in zahodov ti pa lahko rečem le, da je človeško oko čudovit aparat z veliko boljšim dinamičnim razponom, kot CCD senzorji. Se je treba dosti igrati z nastavitvami pri fotografiranju, kot potem v postprodukciji na računalniku, da dobiš želene rezultate.

Dobrodošel na forumu!
lp, L
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Vprašanje o delovanju pentax DSLR?

OdgovorNapisal/-a Hrco » 21 avg 2009, 07:55

če fotkaš nekaj s 15s je nekako normalno da traja par sekund da sprocesira vse potrebno..

zato pa ti predlagam da malo pogooglaš kako se ognjemete pravzaprav spravljajo fotkat profesionalci..

glede na to da se naših fotičov ne da narest na več kot 30sec.. pač daš na 30 pa si pomagaš s črnim kartonom.. ;)
Uporabniški avatar
Hrco
 
Prispevkov: 161
Pridružen: 01 maj 2009, 08:12
Kraj: Štajerska

Re: Vprašanje o delovanju pentax DSLR?

OdgovorNapisal/-a scenic » 21 avg 2009, 08:55

Kaj pa spominska kartica? Kake "noname" variante...

scenic
Pentax K-5 - DA*16-50 - DA*50-135 - DA* 300 - DA 10-17 - AF-360 FGZ - A 50/1,7;
scenic
 
Prispevkov: 125
Pridružen: 02 maj 2009, 08:14

Re: Vprašanje o delovanju pentax DSLR?

OdgovorNapisal/-a Odyn » 21 avg 2009, 10:57

Ja, pri Pentaxih imaš pri (privzeto) vključenem Noise Reductionu pri dolgi osvetlitvi še čas, ko aparat z prej omenjenim 'dark frame substraction' odstranjuje šum. Če si imel recimo osvetlitveni čas 10s, bo nato potreboval še dodatnih 10s za izdelavo tega črnega posnetka, nato pa še kako sekundo za obdelavo in zapis slike. Rešitev je enostavna: izklopi NR. Če boš kupil nov body, bo situacija popolnoma enaka, ker imajo tudi ti vklopljen Noise Reduction.
Hitrejša kartica pa zna skrajšati čas zapisovanja (ta čas lahko oceniš po tem, koliko časa po posnetku utripa tista lučka zadaj).
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: Vprašanje o delovanju pentax DSLR?

OdgovorNapisal/-a gagy2 » 21 avg 2009, 14:35

...imam noise reduction v aparatu od prvega dne na OFF


Pri tako dolgih časih je šuma precej in jaz imam raje na ON, saj se mi zdi da kamera kar lepo popegla sliko in mi ni treba potem v postobdelavi tega počet. Da pa bi šum kar pustil, se mi pa zdi da ga je veliko preveč. Je pa res, da ti vzame procesiranje nekaj več časa in če je ta pri fotkanju omejen je vredno premisliti o vklopu/izklopu funkcije.
gagy2
 
Prispevkov: 126
Pridružen: 30 apr 2009, 20:37

Re: Vprašanje o delovanju pentax DSLR?

OdgovorNapisal/-a gmajna » 21 avg 2009, 19:47

ploski4 je napisal/-a:Preden se zakoplješ v internet in iščeš "dark frame subtraction" (jaz osebno prvič slišim za to, namreč imam noise reduction v aparatu od prvega dne na OFF)


K200d ima v nastavitvah dve možnosti redukcije šuma, eno je klasično ob višjih ISO (privzeto izklopljeno), drugo pa "slow shutter speed NR", kar je dejansko dark frame subtraction, ta je po defaultu vklopljen - če ga izklopiš, ni dolgega čakanja ob fotkah z daljšimi časi. Ampak potem dobiš razne barvne "hot pixle", daljši ko je čas, več jih je, npr pri 3s jih je le nekaj in je treba gledat fotko na 100% povečavi, ter se premikat gor/dol/levo/desno, ker če gledam fotko na fullscreen jih sicer sploh ne opazim.

Verjetno ima k100d podobno nastavitev, bo treba pobrskat po navodilih.
gmajna
 

Re: Vprašanje o delovanju pentax DSLR?

OdgovorNapisal/-a Lazo » 24 avg 2009, 17:18

Malo sem pozen z reakcijo, oprostite torej...sem zadovoljen z odgovorom. Se razumel in tudi v meniju našel funkcijo odstranjevanja šuma pri dolgih zaslonkah. Pri slikanju strel bi bilo zelo fajn, če bi delovalo bolj hitro. Včasih zamudiš prav najlepšo nebeško kačo, tebi pa melje in bi najraje fotkič na licu mesta razbil. Ampak, če pravite, da je tudi pri boljših aparatih tako (ali tudi pri drugih znamakah?), potem naj tako pač ostane. Fajn je, če že veš o čem se vsaj gre :)
Kaj se pa tiče slike virov svetlobe (sonce luči...) sem pripel eno sliko, ki kaže kako je izrazito izrisana rumena fleha poleg prežgane svetlobe iz luči. Lahko so krive nastavitve, čeprav ne vem kako se naj lotim, da bo boljše. Kaj naj eksprimentiram z WB? Še ostane kaj drugega?
Hvala vsem za odgovore!
IMGP7958.JPG
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Lazo
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 20 avg 2009, 16:37

Re: Vprašanje o delovanju pentax DSLR?

OdgovorNapisal/-a Matjazz » 24 avg 2009, 20:22

Lakho bi skrajšali tako, da bi črna ekspozicija trajala poloivco časa, bi jo pa aparat dvakrat odštel. Rezultati bi bili verjetno slabši, a po moje bi bil to za marsikoga sprejemljiv kompromis.

Zgoirnij sliki pa najprej nastavi WB na Tungsten.
PENTAX *Ist DS - moja prva ljubezen
PENTAX DA* 50-135/2.8 SDM, DA 14/2.8, DA 10-17/3.5-4.5 Fisheye, DA 18-55/3.5-5.6, DA 18-135/3.-5.6, DA 21/3.2, 40/2.8, 70/2.4 Limited, SMC A 50/1.7, K-x, K-5, *Ist DS
SIGMA 18-50/2.8, 70-300/4.5-5.6, TAMRON 300/2.8 + 1.4x, 2x TC ...
Uporabniški avatar
Matjazz
 
Prispevkov: 416
Pridružen: 30 apr 2009, 22:11
Kraj: Postojna - Ljubljana


Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov

cron