Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

1.) Nimam dovolj denarja
12
32%
2.) Ne zanima me polni format
10
27%
3.) Aparat me ne prepriča
1
3%
4.) Pentax sistem me ne prepriča
1
3%
5.) Fotografiram z drugo znamko fotoaparata
7
19%
6.) Drugo
6
16%
 
Skupaj glasov : 37

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a tsutsi » 15 okt 2016, 04:48

Pancolart je napisal/-a:Pač logistika. Največ članov je ponavadi iz LJ, po pošti pa si nima pravega smisla pošiljat.


Po pošti sigurno nima smisla.So pa druge opcije npr veliko ljudi se vozi na delo v Lj ,pomoje ne bi bil noben problem,da nebi se enga foto bodya vzeli sabo.....Glede na velikost Slovenije je to se najmanjsi problem, 3h pa si okoli....Glede na to ,da bi slo za fotic bi bil najbrž interes ,da se tudi kam odpelješ ponj ali ga dostaviš, pa se sprobas na kaksnih drugih lokacijah.Men bi se to zdelo cist 8-)
Logic will take you from A to B
Imagination will take you everywhere else.
(Einstein)

PENTAX K100 D Super, Pentax DA 18-55, Tamron 17-50 f/2,8, Pentax DA 50-200,Pentax K SMC 100 f/4,
tsutsi
 
Prispevkov: 482
Pridružen: 18 jul 2012, 14:54

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 15 okt 2016, 10:31

Da ne bova kar tako debatirala, dajmo preveriti, če je sploh opcija z malo anketico: http://www.pentax-forum.net/viewtopic.php?f=9&t=4076
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Big A » 15 okt 2016, 17:25

TakumarKid je napisal/-a:Dejstvo je, da je K-1 seveda samo prvi korak do uporabnega sistema. Objektivi so ovira za pridobitev novih uporabnikov, od katerih je res težko pričakovat, da bodo, ob nakupu aparata in objektivov, na mizo vrgli 4 ali 5 tisočakov za Pentax sistem. Sem ravno malce primerjal cene objektivov in recimo pri Canikonu lahko za ceno Pentaxa K-1 brez težav dobimo že nov aparat polnega formata, osnovni zoom objektiv in še fiksni 50mm objektiv. Govorim seveda o novih cenah. Tega Pentax (še) nima in tu je velik hendikep za morebitne nove lastnike aparatov srednjega in višjega razreda. Še večji problem se mi zdi pomankanje podpore neodvisnih proizvajalcev, ki bi lahko zapolnili nekatere vrzeli v Pentax ponudbi. Pentax ne bo moral večno računati na tistih 3% tržnega deleža v panogi, ki ji prodaja že nekaj let pada. Die hard feni so aparat večinoma že kupili, ostali pa ...
Osebno problema objektivov nimam in meni bi predstavljal strošek edino aparat. Manualnega fokusiranja sem že dolgo vešč, za polno uporaben sistem bi še najbolj rabil en širokokotni objektiv (okoli 20mm), kjer so stari objektivi resnično nekonkurenčni.


Pentax ni brez napak. Če bi odpravil vse zgoraj naštete, bi pa našli še nešteto drugih. V tem ni nič drugačen od drugih znamk. Tudi največje se da izvrstno kritizirati..
Glede objektivov se ne morem strinjati.
Pri B$H imajo na voljo 47 novih FF objektivov za K mount. 11 je originalnih Pentaxovih, 36 pa od (nevidnih) neodvisnih proizvajalcev. Tudi 20mm f1,8 je med njimi. Za vsak žep in za večino potreb.
Kdo pa potrebuje več kot 47 objektivov?
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a greg » 17 okt 2016, 17:50

V anketi mogoče manjka "K1 si že lastim", da bi bilo bolj statistično zanimivo.
Ne zdi se mi, da trenutno, za začetek, karkoli manjka sistemu. Fiksni objektivi so napovedani. Za pokrajno je 15-30 in 28-105 plus kakšen ND filter. Za studijske zadeve je 24-70-200/2.8 plus kakšni flashi. Za hobi so za začetek stari manualci+kakšen da35/2.4, da50/1.8 lahko čisto dovolj. Za akcijo pa jpg ali crop mode ali pa kar apsc body.
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 19 okt 2016, 08:59

greg je napisal/-a:V anketi mogoče manjka "K1 si že lastim", da bi bilo bolj statistično zanimivo.
Ne zdi se mi, da trenutno, za začetek, karkoli manjka sistemu. Fiksni objektivi so napovedani. Za pokrajno je 15-30 in 28-105 plus kakšen ND filter. Za studijske zadeve je 24-70-200/2.8 plus kakšni flashi. Za hobi so za začetek stari manualci+kakšen da35/2.4, da50/1.8 lahko čisto dovolj. Za akcijo pa jpg ali crop mode ali pa kar apsc body.

Točno tak.

Sem še študiral o Jožetovi kritiki A7 in kratki flange. Kratka flange razdalja je takorekoč inženirsko čudo in uspeh sama po sebi. Seveda pa sploh ne zahteva tudi objektivov, ki bi to izkoristili. Torej, lahko uporabiš objektive z najkrajšimi flange razdaljami, lahko pa tudi vse druge. Pravzaprav so glede tega vsi, prav vsi full frame aparati do sedaj slabši, vključno z Lejko: https://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance
Flange pomeni samo razdaljo med native mount-om in senzorjem (kamor je potrebno stlačiti tudi zaklop). Praviti, da je kratka razdalja slabša nima nobenega smisla, ker jo lahko poljubno podaljšaš z objektivom. Pa še ena poslastica:
http://www.paulmarbrook.com/sony-a7-canon-35mm-f1-5-ltm-m39-rangefinder-lens
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 19 okt 2016, 09:22

Fantje in punce.
Rad bi, da bi ob vašem komentiranju napisali ali pišete iz osebnega stališča ali iz vidika povprečnega potrošnika.
Povprečnemu uporabniku današnjih fotoaparatov manualni objektivi, sploh tisti stari 30-50 let ne pomenijo neko uporabno vrednost. Danes mora morebitni nov uporabnik Pentaxa K-1, ki začenja iz nule za uporaben sistem na mizo vreči 4 tisočake in več. In takih kandidatov je danes zelo malo za kakršen koli sistem. Tu Pentax še celo nima poceni alternativ, kot so f4 zoomi ali širok izbor relativno poceni fiksnih AF objektivov.
Če gledam iz osebnega vidika teh problemov nimam, a sam zagotovo nisem povprečen uporabnik. Od 28mm do 200mm se lahko zadovoljim s Takumarji, na širokem kotu bi moral malo posodobit optiko. Pentax mi napram Canonu omogoča SR, Canon pa je z adapterji bolj preprost za uporabo starih objektivov.
Kaj reči Jurčku. Če ti paše nucat A7 je to super. Mene še dolgo ne bo prepričal, ker so objektivi za Leico poluporabni, vse ostalo pa je večje in precej dražje kot moja obstoječa optika. Brezzrcalnik me prepriča le do APS-C formata.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Big A » 19 okt 2016, 12:54

Veliko stvari je treba upoštevati in težko se je pri tem povsem izogniti osebnim stališčem. Če ne zaradi drugega, pa zato, ker si vsak malo po svoje razlaga, kaj je to 'povprečni potrošnik'.
Vsekakor to ni 'potrošnik', ki bi 'iz nule' kupil FF aparat in komplet vrhunskih objektivov.
Vedno sem si predstavljal, da si 'povprečen uporabnik' sistem gradi postopno. Ne samo zato, ker je to finančno lažje, ampak tudi zato, ker se objektive pametno kupuje le počasi, po tehtnem razmisleku, testih in po resnični potrebi.

V letu 2016 je bilo precej novosti..
Poleg K-1 so na police prišli objektivi, ki jih prej ni bilo. V mislih imam predvsem štiri zoome DFA: 15-30 f2.8, 24-70 f2.8, 70-200 f2.8 in 150-450 f4.5-5.6, brez katerih ni mogoče konkurirati drugim znamkam. Vsi skup, z aparatom vred, stanejo okrog 10k.
Novost junija 2016 je tudi bajonet KAF4, ki bo v bodoče Pentaxu in neodvisnim proizvajalcem poenostavil izdelavo objektivov. Ker je od najave minilo le malo časa, se učinka novosti še ne vidi. Bo pa najbrž že kmalu drugače. Po tihem računam, da bo kmalu videti Sigmo 20mm/1,4 Art na KAF4 mountu.


Fiksnih objektivov je kar lepo število tudi če štejemo le tiste, ki so še v Pentaxovi proizvodnji:
FA 31/1,8 35/2, 43/1,9, 50/1,4, 50/2,8, 77/1,8, 100/2,8. Tudi nekateri objektivi iz DA serije pokrivajo FF senzor: 50/1,8, 200/2,8 300/4, 560/5,6, mogoče tudi 35/2,4 in 55/1,4.
Na hitro se vidi, da Pentax za FF širokokotnikov pod 30mm zaenkrat nima v ponudbi, so jih pa najavili za leto 2017 in kasneje..
Zato pa široki kot izdeluje kar nekaj neodvisnih proizvajalcev v goriščnicah 12, 14, 15, 20, 24, 28, 35mm.

Eni sicer pravijo, da je Pentax doomed. Ampak kolikor vem, je Ricoh letos s prodajnimi številkami precej zadovoljen.
Sam ugotavljam, da je Pentax zadnja leta naredil veliko preveč novosti, da bi mu moj žep lahko sledil.

PS: to soboto, 22.okt.2016 bo na Gospodarskem razstavišu v jubljani prireditev z imenom Fotokina po Fotokini. Sodeloval bo tudi Beseničar s Pentaxovo aktualno ponudbo, čeprav tega v najavi ni videti, bo na ogled K1 in nekaj novih objektivov.. http://trgovina.besenicar.si/
Zadnjič spremenil Big A, dne 19 okt 2016, 13:18, skupaj popravljeno 2 krat.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 19 okt 2016, 13:12

Big A je napisal/-a:Vedno sem si predstavljal, da si 'povprečen uporabnik' sistem gradi postopno. Ne samo zato, ker je to finančno lažje, ampak tudi zato, ker se objektive pametno kupuje le počasi, po tehtnem razmisleku, testih in po resnični potrebi.

Torej postopno pomeni najprej aparat za 2000 eur in nato počakati na leto 2017 in kupiti objektiv 28-105 za 600 eur in nato v 2019 mogoče še 70-200 al kako?
Tisti, ki ima APS-C Pentaxa mu večina objektivov ne bo kaj prida pomagala in bo itak moral poleg telesa kupit še vsaj en ali dva objektiva in smo preko 3000 eur. Tisti, ki nima nič od Pentaxa pa mora na mizo dat kar precej denarja (sam sem napisal 4.000 eur) za kupit soliden AF sistem. Tisti, ki pa hoče najboljše od Pentaxa pa lahko tudi 10.000 eur, samo potem ne se hvalit kako je Pentax poceni in drugi dragi.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Big A » 19 okt 2016, 13:28

Pri meni osebno bi to potekalo nekoliko drugače...
Z nakupom K-1 bi že takoj lahko na polno slikal.. ker z FF objektivi že sedaj pokrijem goriščnice od 28mm do 500mm..
Rad bi dokupil le še kakšen zoom na širšem koncu.. 15-30/2,8 in/ali 24-70/2,8.

Če se postavim v kožo 'povprečnega uporabnika'...
Menim, da je APS-C sistem z dobrimi objektivi boljša izbira kot FF sistem s cenenimi objektivi. S takim FF sistemom bi bil na slabšem.
Med APS_C in FF sistemi ni toliko razlike, da bi povprečen uporabnik' opazil razliko v kvaliteti slik.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Big A » 20 okt 2016, 13:11

TakumarKid je napisal/-a:.....
Torej postopno pomeni najprej aparat za 2000 eur in nato počakati na leto 2017 in kupiti objektiv 28-105 za 600 eur in nato v 2019 mogoče še 70-200 al kako?
....


Tisti, ki se odloči za nakup FF sistema, se mora zavedati, da se mu z malo denarja ne bo izšlo. Ampak za začetek, razen nakupa K-1, ni treba prav dosti denarja.
-Včasih, ko skoraj ni bilo drugega kot FF na film, smo skoraj vsi shajali izključno z enim, standardnim objektivom goriščnice 50mm. DA 50/1,8 stane le nekaj več od 100 evrov, FA 50/1,4 pa 350.
-Nekaj dražje bi bilo začeti s standardnim zoomom. Dobra kopija Tamrona 28-75/2,8 za 400-500 evrov je za začetek kvalitetna in poceni izbira, ki pokrije 90% potreb.
-Če bi na K-1 pritrdil DA* 50-135/2,8, bi bil efekt precej podoben kot če bi na 24Mp FF Canonu imel objektiv 70-200/4 USM L.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 20 okt 2016, 18:08

Big A je napisal/-a:
TakumarKid je napisal/-a:.....
Torej postopno pomeni najprej aparat za 2000 eur in nato počakati na leto 2017 in kupiti objektiv 28-105 za 600 eur in nato v 2019 mogoče še 70-200 al kako?
....


Tisti, ki se odloči za nakup FF sistema, se mora zavedati, da se mu z malo denarja ne bo izšlo. Ampak za začetek, razen nakupa K-1, ni treba prav dosti denarja.
-Včasih, ko skoraj ni bilo drugega kot FF na film, smo skoraj vsi shajali izključno z enim, standardnim objektivom goriščnice 50mm. DA 50/1,8 stane le nekaj več od 100 evrov, FA 50/1,4 pa 350.
-Nekaj dražje bi bilo začeti s standardnim zoomom. Dobra kopija Tamrona 28-75/2,8 za 400-500 evrov je za začetek kvalitetna in poceni izbira, ki pokrije 90% potreb.
-Če bi na K-1 pritrdil DA* 50-135/2,8, bi bil efekt precej podoben kot če bi na 24Mp FF Canonu imel objektiv 70-200/4 USM L.


Crop mode je na Pentaxu cca 16mp, kar je sicer več kot dovolj za spodobno sliko, a zato ne rabiš aparata za 2000 eur, ampak kupiš aparat za 500 eur ali še manj. APS-C objetivi na FF pač niso rešitev.
Se pa strinjam s tabo, da je za veliko večino uporabnikov APS-C več kot dovolj in za 2000 eur še celo pri pri Pentaxu kupiš aparat in še nekaj ostane za kak objektiv.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Zakaj še nisem kupil Pentaxa K-1?

OdgovorNapisal/-a Big A » 20 okt 2016, 22:07

TakumarKid je napisal/-a:Crop mode je na Pentaxu cca 16mp, kar je sicer več kot dovolj za spodobno sliko, a zato ne rabiš aparata za 2000 eur, ampak kupiš aparat za 500 eur ali še manj. APS-C objektivi na FF pač niso rešitev.
Se pa strinjam s tabo, da je za veliko večino uporabnikov APS-C več kot dovolj in za 2000 eur še celo pri pri Pentaxu kupiš aparat in še nekaj ostane za kak objektiv.


Imaš prav. Do sedaj mi še nihče ni znal razložiti, zakaj je za amatersko rabo treba nujno imeti FF aparat. FF aparat je z APS-C objektivi le delno izkoriščen. Ampak, vseeno sem prepričan, da z APS_C objektivi prav tako dobimo dobre slike.
DA* 50-135/2,8 sem omenil, ker ni slab in je na APS-C želo cenjen. Po moje bi kar dobro nadomestil DFA 70-200/2,8 v obdobju ko bi zbiral denar za njegov nakup. Res s takim objektivom K-1 ne bi deloval bolje kot dober APS-C aparat.
Ampak ob tem pozabljaš na potencial, ki ga ima nakup K-1. Za nekoga, ki se trdno odloči za prehod na FF, je to bistven korak.
- K-1 ima enega najboljših FF senzorjev na trgu sploh. Vem, da je kar nekaj posameznikov, ki prisegajo, da je le FF tisto 'ta pravo' in so za to pripravljeni tudi plačati.
- učinkovita stabilizacija v bodyu naenkrat izboljša delovanje številnih(okrog 200) razpoložljivih objektivov. Tudi najstarejših. Tudi Takumarji bi na K-1 delovali dosti bolje kot na večini drugih aparatov, ki so brez stabilizacije.
- Po osmih letih je Canon 5D MkII že precej zastarel. Nakup MkIV bi te stal cca 3500 evrov, MKIII
iz leta 2012 pa 2500 evrov. K-1 ima s 1900 evri zelo konkurenčno ceno.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 20 gostov

cron