K-x in avtomatika ISO

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

K-x in avtomatika ISO

OdgovorNapisal/-a taurus » 26 avg 2010, 16:14

Nisem uspel pogruntat, kako bi K-x prepričal, da v slabših svetlobnih pogojih pusti čas tam do 1/60 in na raćun tega zviša ISO. V večini primerov ( senca v gozdu ) mi čas zmeri 1/45 sek, ISO pa pusti na 200 pri f/5,6, kar posledično privede do neostrega posnetka. Nastavljen pa imam Auto ISO 200 - 800.


AJD Taurus
taurus
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 29 jun 2010, 13:30

Re: In še K-x

OdgovorNapisal/-a phob » 26 avg 2010, 18:55

poglej si avtomatiko TAV
b.
phob
 
Prispevkov: 565
Pridružen: 05 maj 2009, 00:33

Re: K-x in avtomatika ISO

OdgovorNapisal/-a phob » 27 avg 2010, 19:39

ups, krivo vero učil....kar na pamet. Sem mislil, da je TAV pač zaščitni znak vseh pentaxov :oops:
b.
phob
 
Prispevkov: 565
Pridružen: 05 maj 2009, 00:33

Re: K-x in avtomatika ISO

OdgovorNapisal/-a gmajna » 27 avg 2010, 20:28

taurus je napisal/-a:Nisem uspel pogruntat, kako bi K-x prepričal, da v slabših svetlobnih pogojih pusti čas tam do 1/60 in na raćun tega zviša ISO.


Če ti ponudi predolg čas, uporabiš Tv in nastaviš krajši čas. Seveda potem lahko dobiš najbolj odprto zaslonko, kar ti morda spet ne ustreza (ker bi rad več globinske ostrine; ali pa veš, da je objektiv pri max odprti zaslonki bolj švoh).

Zato v takih razmerah (ko veš, da bodo časi predolgi), sam nastaviš ISO na višjo vrednost (ali pa v auto iso povečaš minimalno vrednost) in delaš v Av ali v Tv.

Če pa bi rad popolno kontrolo nad vsemi parametri, greš itak v M in vse nastaviš, kakor ti paše. :)
gmajna
 

Re: K-x in avtomatika ISO

OdgovorNapisal/-a taurus » 28 avg 2010, 09:13

Ja, poskušam testirat tako, da imam ( hribi, sprehodi ) ob soncu na Av , f/5,6 ( nekje sem prečital, da je moj Tamron 18-200 tu najostrejši ??? ) in ISO 200, ko pa pridem v gozd pa preklopim na Sv ISO 800.
Predvsem težim k temu, da imam veliko DOF-a, kristalno čiste, jasne in ostre slike. Osebni okus pač.


AJD Taurus
taurus
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 29 jun 2010, 13:30

Re: K-x in avtomatika ISO

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 28 avg 2010, 09:45

če želiš veliko dofa, lahko mirne vesti zapreš blendo na f/9 oz f/11. Jaz večino časa delam na Av, določim globinsko ostrino, potem pa čas prilagajam z ISO vrednostjo in kompenzacijo osvetlitve. Seveda je pa do istega rezultata več poti.

p.s. večina leč je najostrejših okoli f/8, sploh pa tele objektivi.
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: K-x in avtomatika ISO

OdgovorNapisal/-a taurus » 28 avg 2010, 14:41

Uf, zame izjemno pomeben podatek za ostrino pri f/8, ker sem si nekako ustvaril mnenje (med brskenjem po forumih ), da je najboljša ostrina pri Tamronu 18-200 pri f/5,6; pa tudi druga popačenja so najmanjša, čas je manjši.
Zdaj pa še ključno vprašanje iz prakse : kateri ISO pri K-x je še prebavljiv, gledal sem namreč posnetke z ISO 800 pri sončni svetlobi, pa so bili krasni-čisti ( ne vem pa, če je bil uporabljen kak program- ninja ali kaj podobnega ).


AJD Taurus
taurus
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 29 jun 2010, 13:30

Re: K-x in avtomatika ISO

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 28 avg 2010, 20:20

Taurus, glede 18-200 tamrona; če narediš fotko pri 18 mm, kjer ima odprta blenda vrednost f/3.5, potem verjamem, da zna biti pri f/5.6 najostrejši. Če pa slikaš pri 200 mm, pa pri f/5.6 niti ne more bit oster, ker ima popolnoma odprta blenda vrednost že f/6.3...
Poleg tega, pa so teli super zoom objektivi velik kompromis med vsestranskostjo in optično kvaliteto.

Moj nasvet: Svojo fotografsko opremo spoznaj na podlagi lastnih izkušenj, mnjenj in zahtev. Pojdi ven in sprobaj. Kot je rekel pentaxon, kar je za nekoga dobro, ni nujno, da je za drugega tudi. Ne poslužuj se preveč internetnih testov in raznih testov ostrine... ipd., ker jih večinoma delajo tehnični navdušenci, s samo fotografijo pa nimajo kej preveč veze. Isto velja glede ISO kvalitete. Sprobaj opremo v različnih pogojih, spoznaj zmogljivosti in omejitve aparata, ter to obrni v svojo korist.

Dobro fotko ne naredi tisti z boljšim aparatom, temveč tisti, ki svojo opremo pozna in jo zna izkoristiti ;)
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: K-x in avtomatika ISO

OdgovorNapisal/-a taurus » 29 avg 2010, 08:21

Se popolnoma strinjam z vamo okoli lastnih izkušenj, fajn pa je če dobiš kakšen namig, da ne rabiš testirat po celem "razponu". Ker se mi tudi zdi, da je relevantna in hitra informacija smisel foruma.


AJD Taurus
taurus
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 29 jun 2010, 13:30

Re: K-x in avtomatika ISO

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 29 avg 2010, 11:00

seveda, se popolnoma strinjam. Hotel sem le poudariti, da je velikokrat bolje zapravljen čas s fotkanjem, kot z branjem testov ;)
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: K-x in avtomatika ISO

OdgovorNapisal/-a taurus » 30 avg 2010, 10:33

Presneto prav imata!
Napravil sem test ISO in ugotovil, da med 200, 400 in 800 ob zaprti zaslonki pri dobrih ali slabših svetlobnih pogojih, sploh ni bistvenih razlik ( šum )-razen mogoče pri močnem cropanju (tega pa tako ne počnem), samo čas pridobiš in s tem zmanjšaš možnost zmazanja, kar pa me je najbolj motilo, ko ob zelo sončnem vremenu v gozdni senci pri ISO 200 in željenim f/8, nisem uspel dvigniti časa nad 1/45 ( kaj pa to ob povečanem pulsu pomeni za fotko vemo). Bil sem pač navajen, da pri višjem ISO šumi ko tajfl, kar pa ni za moj foto okus.
Torej pri K-x ISO odl(5).
Gremo naprej!


AJD Taurus
taurus
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 29 jun 2010, 13:30


Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov

cron