Menjava pentaxa za drugo znamko

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Re: Menjava pentaxa za drugo znamko

OdgovorNapisal/-a dragan » 12 nov 2010, 21:25

petra je napisal/-a:hmmm....


komaj sledim debati.... :) veliko se piše....hmm...

velik ste mi pomagal...ja pomoje bom kar ostala pri pentaxu. Pri cenovnem rangu ne bi šla previsoko :( kajti nimam prevelikih pritokov financ...
Kar se same tehnike tiče sem še bolj "švoh"...
Rada bi, pri novem aparatu, da bi imel več posnetkov/sek, in hitrejši AF. Za iso se ne menim preveč, saj ga navadno uporabljam kar na najižjem....
Sem gledala cenovno razliko K-x in K-5, hja...K-5 zame predrago ... :roll:
En širokokotni objektiv imam, 18-55 mm, samo bi se verjetno splačalo imeti večji razpon za na ulice?


že vidim plejado novih dobronamernih odgovorov, ki ti bodo svetovali tega tamrona pa ono sigmo itd. itd. bla. bla.

petra, ne vem kako resno se lotevaš fotografije. ali je to kar tako malo na splošno za kratek čas ali v okviru kakšnega tečaja ali programa v okviru fakultete. zveniš kakor da te fotografija zanima.

mislim, da trenutno ne rabiš ne novega aparata, ne novega objektiva. Pentax K-200 z 18-55 objektivom je več kot odličen za street photo. tebi manjkajo predvsem izkušnje in kilometrina.

če si zares želiš nov objektiv, ki bo dopolnil to kar imaš in če imaš okrog 200,- denarja, ti svetujem Pentax DA 2,4/35mm AL

Slika

to je pentaxov novi kompaktni prime objektiv z dobro svetlobno jakostjo, z njim se boš lahko lotila npr. available light situacij in pa portretov z hudim bokehom.

cheers,
d
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Menjava pentaxa za drugo znamko

OdgovorNapisal/-a petra » 14 nov 2010, 19:58

Začela sem se ukvarjati s foto... že z namenom, da bi mogoče s tem tudi kaj kasneje odnesla. Samo vem, da je za to potrebno več kilometrine in izkušenj. Kar si pač nabiram s prakso. Samo, premalo sledim novim napredkom....

Hvala za nasvet... :), samo je pa , da bi s 35 mm lahko lovila "trenutke" le na bližnje razdalje?
petra
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 26 okt 2010, 19:14

Re: Menjava pentaxa za drugo znamko

OdgovorNapisal/-a dragan » 14 nov 2010, 20:23

petra je napisal/-a:Začela sem se ukvarjati s foto... že z namenom, da bi mogoče s tem tudi kaj kasneje odnesla. Samo vem, da je za to potrebno več kilometrine in izkušenj. Kar si pač nabiram s prakso. Samo, premalo sledim novim napredkom....

Hvala za nasvet... :), samo je pa , da bi s 35 mm lahko lovila "trenutke" le na bližnje razdalje?


petra,
nobene potrebe ni, da vsakodnevno slediš "novim napredkom". digitalna fotografija je sicer prinesla marsikatero izboljšavo, vendar pa se osnovne fotografske zakonitosti niso dramatično spremenile. in se tudi jutri in pojutrišnjem ne bodo. še vedno so osnovni fotografski parametri isti kot pred 100 leti: zaslonka, čas in ISO. goriščnica in perspektiva. to so basics.

glede 35mm pa toliko: na digitalnem aparatu to ustreza pribl. kotu 50mm objektiva pri polnem formatu 24x36mm (fullframe). 50mm objektivi so bili dolga leta standardni dodatek pri novem fotoaparatu, zato se ta goriščnica tudi imenuje "normalna". vidno polje 50mm objektiva pa približno ustreza temu kar ljudje vidimo. prav zato se 50mm objektiv večinoma tudi uporablja v začetku na nekaterih akademijah kjer poučujejo fotografijo. obstajajo legendarni fotografi, ki so delali izključno z 50mm, npr. Henri Cartier-Bresson.

ko fotografiraš na cesti (street photography) potrebuješ d'accord z ljudmi na sliki. osnova tega je dobra komunikacija. ne moreš jih loviti na skrivaj in na daljavo. čeprav je točno to tisto kar amaterji najraje in največkrat počnejo. moraš se odločiti kakšne vrste fotograf hočeš biti, paparazzi style ali kaj bolj resnega...

cheers,
d
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Menjava pentaxa za drugo znamko

OdgovorNapisal/-a Odyn » 15 nov 2010, 17:32

ko fotografiraš na cesti (street photography) potrebuješ d'accord z ljudmi na sliki. osnova tega je dobra komunikacija. ne moreš jih loviti na skrivaj in na daljavo

Mja, lahko. Večna dilema sicer.
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: Menjava pentaxa za drugo znamko

OdgovorNapisal/-a Big A » 16 nov 2010, 09:56

petra je napisal/-a:...
samo je pa , da bi s 35 mm lahko lovila "trenutke" le na bližnje razdalje?



Živjo Petra,

Dragan ima prav in 35/2,4 je resnično odličen objektiv za dobro ceno.
Ampak preden začneš z dokupovanjem objektivov, nekaj opozoril:
35/2,4 ima goriščnico nekako na sredini razpona, ki ga že imaš pri tvojem zoomu (18-55). Seveda je v primerjavi z njim bolj oster in svetlobno močnejši.
Ampak to ni ravno velika prednost, če je svetloba dobra in če slike potrebuješ za družinski album. Pentaxov kit 18-55 sploh ni slab.
Če ga želiš v celoti nadomestiti, bi bilo dobro poleg 35/2,4 kupiti še kaj.
Na primer na širokem delu 15/4 ali 21/3,5, na ožjem pa na primer 50/1,4 ali 55/1,4. Vrednost treh kvalitetnih fiksnih objektivov se giblje tam okrog 1000-2000 evrov.
Če boš želela pokriti vse goriščnice od 10-500mm in večino specializiranih potreb (macro, portreti, koncerti, šport, wildlife itd...), potrebuješ kar nekaj objektivov in seveda denarja.
Pri Pentaxu ni prav nič težko za objektive porabiti 15000 evrov. Ne misli, da je pri drugih znamkah kaj ceneje.

Še tole: ko imaš samo en kit objektiv, je prehod iz ene znamke na drugo takorekoč zastonj. Nekaj popolnoma drugega pa je, če imaš veliko zbirko.
V tem primeru pa je prehod na drugo znamko povezan z velikimi stroški, saj obstoječa zbirka objektivov ni več uporabna in je potreno pričeti znova.

Ni moj namen, da bi strašil.

Slikaj in uživaj...

lp

Andrej
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Menjava pentaxa za drugo znamko

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 16 nov 2010, 15:09

Ker je pri Pentaxu zelo lahko dat par jurčkov za opremo (še malo lažje kot pri konkurenci) sem se jaz odločil, da bom kupoval samo M42 objektive, in ko bo prišla menjava sistema, je odveč samo adapter ;) .
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Menjava pentaxa za drugo znamko

OdgovorNapisal/-a Odyn » 16 nov 2010, 16:40

Tkle bom rekel. Objektiva za vse primere in razmere ni. Lahko sicer trogaš s sabo milijon objektivov, ampak itak ne boš imela pravega ob tistem trenutku, ko bi ga potrebovala. Lahko pa greš v drugo smer, se odločiš z enega ali tri in delaš s temi. Sam recimo veliko večino street fotk naredim s FA 50 1.4. Lahko bi jih pa tudi s kakim drugim. Pri fiksnih objektivih je predvsem pomembno, da se navadiš nanje. Saj se mi kdaj zgodi, da sem pa res preblizu in kakega motiva nikakor ne morem zajeti. Ampak pri dolgotrajni uporabi fiksnega objektiva, ga že kar nekako začutiš, vidiš kadre, kot bi bili posneti s tem objektivom. Oziroma že veš, kam se moraš postaviti, da bo kot gledanja pravi, še preden sploh dvigneš aparat k očesu. Ni pa 'pravila', kateri objektiv potrebuješ za street fotografijo. Eni so na 35mm formatu delali s 35mm objektivom, drugi s 50, tretji s 75 (kar bi bilo na crop aparatu nekako ekvivalent tega, kar počnem jaz). In verjetno bi bilo nekomu, ki je delal s širokim kotom, čisto grozna misel, da bi delal s kratkim teleobjektivom. "tako ozko, saj nič ne spraviš noter" ... nasprotno je meni nekam neprijetna misel, da bi na vsaki fotki poleg glavnega motiva imel zraven še cel kup stvari, ki po moje nanjo ne sodijo. ... in tako dalje. Pač nekaj izbereš pa vidiš, kaj ti ustreza.
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: Menjava pentaxa za drugo znamko

OdgovorNapisal/-a dragan » 16 nov 2010, 20:04

Odyn je napisal/-a:Pri fiksnih objektivih je predvsem pomembno, da se navadiš nanje. Saj se mi kdaj zgodi, da sem pa res preblizu in kakega motiva nikakor ne morem zajeti. Ampak pri dolgotrajni uporabi fiksnega objektiva, ga že kar nekako začutiš, vidiš kadre, kot bi bili posneti s tem objektivom. Oziroma že veš, kam se moraš postaviti, da bo kot gledanja pravi, še preden sploh dvigneš aparat k očesu.


točno za to gre! poleg tega te fiksna goriščnica prisili k temu, da se bolj aktivno ukvarjaš z perspektivo in bolj razmišljaš o tem kakšen izrez hočeš. to je seveda idealen štartni teren za "poglobljeno fotografijo".

Ni pa 'pravila', kateri objektiv potrebuješ za street fotografijo. Eni so na 35mm formatu delali s 35mm objektivom, drugi s 50, tretji s 75 (kar bi bilo na crop aparatu nekako ekvivalent tega, kar počnem jaz). In verjetno bi bilo nekomu, ki je delal s širokim kotom, čisto grozna misel, da bi delal s kratkim teleobjektivom. "tako ozko, saj nič ne spraviš noter" ... nasprotno je meni nekam neprijetna misel, da bi na vsaki fotki poleg glavnega motiva imel zraven še cel kup stvari, ki po moje nanjo ne sodijo. ... in tako dalje. Pač nekaj izbereš pa vidiš, kaj ti ustreza.


popolnoma se strinjam. nekateri ljudje dojemajo svet v širše, medtem ko drugi vidijo bolj detajle. če je tvoj edini objektiv 18-55 lahko na preprost način ugotoviš v katero kategorijo spadaš. s pomočjo freeware programa ExposuerPlot lahko analiziraš poljubno mapo s fotografijami. čim večje je število datotek, bolj natančno bo. poleg najpogosteje uporabljene goriščnice bo program grafično prikazal še zaslonko, čas in ISO. s pomočjo pridobljnenih informacij je izbira novega objektiva lažja.

cheers,
d

http://www.cpr.demon.nl/prog_plotf.html
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Menjava pentaxa za drugo znamko

OdgovorNapisal/-a Carlito » 16 nov 2010, 20:49

@dragan
Hvala za ta programček. Po analizi mojih fotk sem ugotovil, da bi bil DA 35/2.4 AL pravi zame 8-)
Spotmatic SP | Ricoh XR-2s | Auto Revuenon 28/2.8 | Porst 50/1.7 | Takumar 55/2 | Avanar 135/2.8

Slika
Uporabniški avatar
Carlito
 
Prispevkov: 367
Pridružen: 06 maj 2009, 16:17

Re: Menjava pentaxa za drugo znamko

OdgovorNapisal/-a dragan » 16 nov 2010, 21:04

Carlito je napisal/-a:@dragan
Hvala za ta programček. Po analizi mojih fotk sem ugotovil, da bi bil DA 35/2.4 AL pravi zame 8-)


@Carlito
ni za kaj, you are welcome! ;)

glede 35-ke, kaj še čakaš, go & get it dokler jih še imajo. do Božiča jih bo namreč zmanjkalo, zdaj ko se je razvedelo, da je ta poceni objektiv zares dober.

cheers,
d
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Menjava pentaxa za drugo znamko

OdgovorNapisal/-a Carlito » 16 nov 2010, 21:09

mogoče mi ga pa božiček prinese ;)
Spotmatic SP | Ricoh XR-2s | Auto Revuenon 28/2.8 | Porst 50/1.7 | Takumar 55/2 | Avanar 135/2.8

Slika
Uporabniški avatar
Carlito
 
Prispevkov: 367
Pridružen: 06 maj 2009, 16:17

Prejšnja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov

cron