Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Re: Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

OdgovorNapisal/-a TomZzz » 20 okt 2011, 12:17

AVivod je napisal/-a:Kaj mi odgovori, ko kliknem na link: Te strani žal ni bilo mogoče najti.
Popravi link.

Popravljeno! Naj samo pripomnim, da je slika celote dober primerek kiksa ostrenja :) V večini primerov je dosti slabše!
TomZzz
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 19 jul 2011, 16:55

Re: Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

OdgovorNapisal/-a greg » 20 okt 2011, 16:49

Mogoče probaj, da še enkrat pritisneš sprožilec do polovice ali dvakrat(lahko nahitro), ko aparat že potrdi fokus. Večkrat se zgodi, da aparat še malce popravi izostritev, ko je prvič že potrjena.
lp
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

OdgovorNapisal/-a TomZzz » 20 okt 2011, 17:19

greg je napisal/-a:Mogoče probaj, da še enkrat pritisneš sprožilec do polovice ali dvakrat(lahko nahitro), ko aparat že potrdi fokus. Večkrat se zgodi, da aparat še malce popravi izostritev, ko je prvič že potrjena.
lp

Tudi to sem že poizkusil in nekoliko pomaga. Je pa malenkosti v ostrini težko zaznati, tako da se mi kljub temu pojavijo nejasne slike
TomZzz
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 19 jul 2011, 16:55

Re: Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

OdgovorNapisal/-a jane7l » 20 okt 2011, 17:52

Te fotke ki si jih pripel, sploh niso primerljive.
Prvič, fotkane so z različnimi objektivi, closeup z 16-50, general shota pa sta z nečem drugim, 70mm.
Drugič, popolnoma neprimerljiva zaslonka. Closeup na 6.3, general na 2.8. Pri 6.3 je bistveno težje zaznat front/back focus kot pa na 2.8 in še pri večji goriščni razdalji, kjer marsikaj pade ven.
Tretjič, pri general shotih je čas 1/100 oz. 1/160 pri goriščni razdalji 70mm. Pri teh pogojih je enostavno stresti sliko, če res ne paziš in če ni model res pri miru. Glede na izraz na obrazu in položaj glave bi rekel da sta bila modela vse prej kot pri miru, torej ostre slike skoraj ni mogoče narediti.
Temu se reče human error in (žal) ni pentax problem.

Ciao
Janko
pentax k7 + grip, mz-5n, sp 1000, da 15/4 ltd, fa 31/1.8 ltd, fa 77/1.8 ltd, falcon 8/3.5 fisheye, revuenon 55/1.2, leica m7, m8, 50/2, 90/2.8, voigtlander 15/4.5, 25/4, 35/1.4, 50/1.5, mamiya c3
jane7l
 
Prispevkov: 461
Pridružen: 30 apr 2009, 23:28

Re: Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

OdgovorNapisal/-a dragan » 20 okt 2011, 18:00

TomZzz je napisal/-a:SE opravičujem, da je malo dlje trajalo, vendar težko najdem tiste slabe fotke, saj jih sprotno brišem. Res grozna zadevica in tudi opažam, da je še nekaj ljudi s podobnimi težavami. Vzorčne slike si lahko pogledate v tejle galeriji - https://picasaweb.google.com/103709120547503062385/Pentax?authuser=0&authkey=Gv1sRgCKS-qL6X6ZTeRg&feat=directlink

Upam, da je problem res v tem, da ne znam ostrit, vendar mislim, da ne.


Pogledal sem si fotke, fokus na vseh plava. Na eni gre za motion blur (dolgi čas, stresena slika). Mislim, da gre za kombinacijo aparat/objektivi/svetloba, tukaj aparat zaradi preslabega kontrasta enostavno ne more točno izostriti.

Možne rešitve za tvoj specifični problem:

1) spremeni luč, npr. dosvetljuj s flešom (Pentax ima wireless funkcijo!)
2) menjaj objektiv (npr. moj DA55-300 ima več kontrasta kot tvoje leče)


cheers,
D
PENTAX K-3 Mark III, K-3, K-30, K20D, K-S1, K-r, K-x, X-5
LIMITED DA15 ED AL, DA21 AL, DA35 Macro, DA40, DA70, D FA100 Macro WR
DA35 AL, DA50, DA 18-55 AL WR, DA 18-135 ED AL [IF] DC WR, DA 55-300 ED
SIGMA DC 8-16 HSM, DC 17-70 HSM, DG 70-200 HSM II, DG 50mm f1,4 HSM
PENTAX AF-540 FGZ, O-GPS1, VM 6x21 WP RICOH THETA S+V, WG-M1+M2
Uporabniški avatar
dragan
 
Prispevkov: 360
Pridružen: 08 nov 2009, 18:55

Re: Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

OdgovorNapisal/-a TomZzz » 20 okt 2011, 23:19

Zavedam se, da primer ni ravno pravi, ampak druga ta trenutek nimam. So zadeve precej bolj očitne in s časi tudi nad tisočinko. Preprosto aparat zmoti ostrenje izven centra in za to vsekakor nebi krivil objektivov. Me pa zelo veseli, da sem eden redkih, ki se srečuje s tem - torej je upanje! Bom očitno moral preveriti še kakšen model K-5, ker s tem so mi sedaj že trije dokazali, da ne morejo narediti ostre slike pri oddaljenem predmetu.
TomZzz
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 19 jul 2011, 16:55

Re: Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

OdgovorNapisal/-a phob » 21 okt 2011, 01:06

Kdo ali kaj ti je dokazal - tri primerki 5ke ali trije fotografi ?
b.
phob
 
Prispevkov: 565
Pridružen: 05 maj 2009, 00:33

Re: Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

OdgovorNapisal/-a TomZzz » 21 okt 2011, 06:24

phob je napisal/-a:Kdo ali kaj ti je dokazal - tri primerki 5ke ali trije fotografi ?

Fotografi
TomZzz
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 19 jul 2011, 16:55

Re: Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 21 okt 2011, 07:59

TomZzz je napisal/-a:Sam menim, da je problem v velikosti točke za merjenje. Ostrine točke, ki jih praktično vidim rdeče barve pri ostrenju, morajo v resnici biti dosti večje. Na podlagi tega mi zaradi oddaljenosti predmeta zaznava kaj drugega kot jaz mislim, da ostrim. Je to možno? Preveril sem na drugih znamkah paratov ter ugotovil, da z mojim načinom slikanja ni nič narobe :) Je mogoče to razlog, da začnem dvomit v Pentax?
Pa še nekaj... pri the slikah ne govorim o neostrini po celotni sliki, ampak namesto obraza mi na koncu izostri recimo telo. Pri F2,8 se razlika kar hitro opoazi.



TomZzz, pri f/2.8 ti pri slikanju na večje razdalje, ti padeta tako telo, kot obraz v polje ostrine, ker sta ponavadi v isti ravnini, glede na ravnino slikovnega tipala.

TomZzz je napisal/-a:Zavedam se, da primer ni ravno pravi, ampak druga ta trenutek nimam. So zadeve precej bolj očitne in s časi tudi nad tisočinko. Preprosto aparat zmoti ostrenje izven centra in za to vsekakor nebi krivil objektivov. Me pa zelo veseli, da sem eden redkih, ki se srečuje s tem - torej je upanje! Bom očitno moral preveriti še kakšen model K-5, ker s tem so mi sedaj že trije dokazali, da ne morejo narediti ostre slike pri oddaljenem predmetu.


Seveda lahko predpostavljamo, da si nastavil AF adjustment za posamezne objektive?
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

OdgovorNapisal/-a TomZzz » 21 okt 2011, 09:36

ploski4, se strinjam s tvojimi navedbami, vendar to kar se meni dogaja, ni tipično. AF nastavitve v meniju sem nastavljal že pri Beseničarju, poleg tega pa je bil Body dodatno kalibriran pri njih. V kolikor to nebi delovalo, bi pri blendi 2.0 (v primeru fix 50mm objektiva) imel težave pri bližnjih predmetih, vendar teh ni. Vedno se mi pojavi samo na daljavo. Ja nič, bom moral zadevo res tehnično preveriti v idealnih pogojih, potem pa javim rezultate. Zelo verjetno ima vpliv tudi slaba osvetljenost predmeta, ampak tudi to se v praksi dogaja :)
TomZzz
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 19 jul 2011, 16:55

Re: Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

OdgovorNapisal/-a TomZzz » 21 okt 2011, 09:47

No takole, pa mi je le uspelo najti podobne "nerode", kise srečujejo z mojo težavo http://www.pentaxforums.com/forums/pentax-k-5-forum/138020-possible-focus-problem-k5-advice-needed.html. Mi je všeč, da le nisem sam. Sem od tega firmwara 1.03 dalje tudi opazil navedbo prvega pisca na zgornjem linku, da se je šum močno povečal. Prej me niti pri 1600 ISO ni motilo nič, sedaj pa je pri 800 že kar lepo viden. Očitno bo neka težava v firmwaru oz. preveril bom še funkcijo z izklopom SR-a. Javim kako in kaj.

Vsi skeptiki pa poglejte še tole http://falklumo.blogspot.com/2011/02/lumolabs-pentax-k-5-low-light-focus.html. Preberite spodnje komentarje, ker so zelo zanimivi!
TomZzz
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 19 jul 2011, 16:55

Re: Težava z ostrenjem oddaljenih predmetov?

OdgovorNapisal/-a AVivod » 21 okt 2011, 11:05

A si poizkusil slikati z live view in a je kaj razlike?
AVivod
 
Prispevkov: 846
Pridružen: 04 maj 2009, 06:55

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov

cron