Sigma 24mm F1.8 EX DG Macro (Aspherical) primerjalni test

Debata o objektivih Sigma za aparate Pentax.

Moderator: TakumarKid

Sigma 24mm F1.8 EX DG Macro (Aspherical) primerjalni test

OdgovorNapisal/-a Big A » 31 okt 2009, 20:47

Že nekaj časa sem si ogledoval ta objektiv, zato sem ga z veseljem vzel na preizkus ko se je ponudila prilika. Oznaka EX kaže, da sodi v visok kvalitetni razred. Površina je tipično Sigmina -črna 'špricana', izdelava pa vrhunska. Sigma 24mm F1.8 DG Macro je svetlobno zelo močan. Največja zaslonka je celo večja kot piše v podatkih – največja vrednost je 1,7. Omogoča makro posnetke z najmanjše razdalje 18cm. Objektiv je narejen za FF senzor, zato lahko sklepam, da vinjetiranja ni. Devetlamelna zaslonka ima srpasto oblikovane lamele. Objektiv ima nenavaden mehanizem za preklop iz avtomatskega na manualno ostrenje. V poziciji za avtomarsko ostrenje se fokusirni obroč vrti v prazno. Manualno lahko ostrimo šele ko fokusirni obroč preklopimo v ustrezen položaj. Z vrtenjem obroča se dolžina objektiva spremeni za slabih 10mm, kot vrtenja pa je cca 80 stopinj. Vrtenje poteka gladko in natančno. S premerom filtra 77mm in težo 485 gramov je dokaj velik in težak. Fokusirni mehanizem poganja preko kardana elektromotor iz aparata. Fokusiranje poteka nadpovprečno hitro in tiho. Zelo prav pride tam, kjer je na voljo malo svetlobe in malo prostora (razstave, muzeji, kulturne prireditve, domače zabave in podobno…). Odličen tudi za arhitekturo, pokrajine, vrtove, potepe po mestu itd…. Zmožnost macro posnetkov je interesantna, vendar pri tej goriščni razdalji manj uporabna.

Za primerjavo sem vzel tri objektive, ki so mi bili na voljo:
Pentax DA 18-250mm F3,5-6,3, Pentax DA* 16-50mm F2,8 in Pentax F 28mm F2,8.
Nabor primerjalnih objektivov je nekoliko nenavaden. Zanimale so me slike na goriščnici cca 24mm.
Slika

Slikal sem z aparatom K10D. Pimerjalni posnetki hiše so bili slikani s stativom in s časovnim zamikom. Ostali posnetki so bili slikani z roke. Vse je shranjeno brez navijanja kontrastov, barv in ostrine - direktno v jpeg. Exif je povsod delno ohranjen. Originalne slike sem prenesel v Picaso, kar je na slikah povzročilo resize in verjetno še kakšno manjšo default obdelavo, zato sem v Picasi pod vsako sliko prilepil še link do originalne slike (cca 3 Mb).

http://picasaweb.google.com/andrej.perv ... directlink


Primerjava 100% crop

Sigma 24mm F1.8 DG Macro
F1,7
Slika

F2,0
Slika

F2,8
Slika

F4,0
Slika

F5,6
Slika

F9
Slika

F11
Slika

Pentax DA 18-250mm

F4,0
Slika


F5,6
Slika

F9
Slika

F11
Slika


Pentax DA* 16-50mm

F2,8
Slika

F4,0
Slika

F5,6
Slika

F9
Slika

F11
Slika


Pentax F 28mm 5 slik pri F2,8, F4,0, F5,6, F9, F11


F2,8
Slika

F4,0
Slika

F5,6
Slika

F9
Slika

F11
Slika




Sigma 24mm je pri zaslonki F1,7 dokaj mehka, pri F2,0 je že precej boljša, od F2,8 naprej pa solidno ostra. Menim, da so slike uporabne že od F1,7 naprej - še posebej, če jih tiskamo na papir, kar kažejo slike cvetja in model ladje Bounty ob slabi svetlobi.
Tudi bokeh je (vsaj zame) prijeten. Dobro je viden na slikah jesenskega listja in na cvetlicah ob uporabi široko odprte zaslonke. Sigma 24mm je zelo uporaben in kvaliteten objektiv po dobri ceni. Za test mi ga je posodil Pentaxon.

Objektivi za primerjavo
Pentax DA 18-250mm zelo pogosto uporabljam. Če je vsaj približno dovolj svetlobe naredi prav lepe slike bogatih barv. Tudi tu se je po mojem mnenju kar dobro odrezal. Opazno vinjetira pri široko odprti zaslonki.

Pentax DA* 16-50mm je na testu imel montiran cirkularni polarizacijski filter, zato so slike s tem objektivom nekoliko bolj modre od drugih. Pri F2,8 je precej mehak, Od F5,6 naprej pa ni pripomb.

Pentax F 28mm F2,8 je skoraj 20 let star objektiv. Majhen, oster, lepe barve, hiter in zanesliv focus. Kupil sem ga lani na ebayu in ga od takrat pogosto uporabljam.


Lp

Andrej
Zadnjič spremenil Big A, dne 01 nov 2009, 09:27, skupaj popravljeno 1 krat.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Sigma 24mm F1.8 DG Macro primerjalni test

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 01 nov 2009, 09:07

Lepo si se potrudil s tem testom in nam predstavil nekaj objektivov. Sigma je prav gotovo dober objektiv, ni pa eden tistih, ki jih spotoma daš v žep (kot Pentax F28). Meni razlika v zaslonki pri 24 mm ne pomeni dosti in ne odtehta par sto eur. Mogoče bi mi odtehtala pri tele objektivu, kjer sem večkrat s časi na robu. Je pa Pentax 16-50 kar malo razočaranje, saj bi od objektiva, ki naj bi bil v prvi ligi Pentaxa pričakoval več.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Sigma 24mm F1.8 EX DG Macro (Aspherical) primerjalni test

OdgovorNapisal/-a I.F. » 01 nov 2009, 14:45

Sigma 24 f1.8 EX je super objektiv; hiter, uravnotežen, oster. Je namenski objektiv.
Test lepo prikazuje kvaliteto optike; lepo narejeno.
K20D + grip| SP 17-50 f2.8 | DA16-45 f4 | Σ 50-150 f2.8 EX II HSM | Metz 58 AF1 |
Uporabniški avatar
I.F.
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 08 maj 2009, 10:41


Vrni se na Objektivi Sigma

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron