Rabljen K7

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Re: Rabljen K7

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 28 feb 2013, 14:58

Canart, kako pa deluje?
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Rabljen K7

OdgovorNapisal/-a canart » 28 feb 2013, 15:48

vse se dogaja na softwarskem nivoju , naj bolj je opazno pri compaktih ko v liveview je opazno nanj šuma kot na fotki . kjar pomeni da sistem dela na nižjem clocku in senzor z majnšimi mp . bol opazno je recimo na pametnih telefonih . Pač to je ena zvijača prizvajalcev.lp
Uporabniški avatar
canart
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 09 okt 2012, 09:19
Kraj: laško-koper

Re: Rabljen K7

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 28 feb 2013, 17:11

aha, to pomeni da ne delujejo vsi pixli na senzorju? Se pravi kaj, jih pol ugasne? Kako to izgleda v praksi? Sem vedno mislil, da je ločljivost senzorja fizična lastnost in da se output spreminja... Mimogrede, K5 se pregreje tudi, če dolgo slikaš z Live View. ;)
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Rabljen K7

OdgovorNapisal/-a canart » 01 mar 2013, 00:31

k5 ne poznam, je pa vse v interpolaciji ( bi moralo delovat kot en turbo pospeševalnik ..... hm ....malo zakomplicirano za razložit. v prešnjem postu sem to zelo lajčno razložil da se lahko okvirno razume ) tudi mp niso glih realni kot se im pripisuje ;)
Uporabniški avatar
canart
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 09 okt 2012, 09:19
Kraj: laško-koper

Re: Rabljen K7

OdgovorNapisal/-a adminko » 01 mar 2013, 06:07

Ko smo ravno v K7 temi naj povem še mojo izkušnjo s "pregrevanjem" senzorja oziroma bolje rečeno z ikonico za pregrevanje. Bilo je enkrat poleti ponoči, na vrhuncu vročine. Aparat je bil cel dan v torbi, ni bil na kakšnem dodatnem viru vročine ( torba ni bila direktno na soncu, ni bila na pregretih tleh ali čem kar bi oddajalo dodatno temperaturo). Sprehodil sem se po mestu, vzel s seboj stativ in naredil kakšne 3 posnetke, nič daljše ekspozicije od 10s v razmaku med posameznim posnetkom pa je bilo nekaj minut. Nakar sem postavil aparat dokaj blizu tlom, da bi pa lažje skadriral in izostril pa sem prižgal Liveview. Prižgan je bil kakšnih 5s, nakar se je prigala ikona za pregrevanje. To je do sedaj edinkrat, ko sem jo videl.

Canart, brez zamere, tvoje enostavne razlage nekako ne razumem, pa prosim ne me razumeti narobe, verjamem ti da ne deluje senzor z vso ločljivosti, a se mi pojavi mnogo vprašanj v zvezi s tem kako je to mogoče.

ploski4 je napisal/-a: Sem vedno mislil, da je ločljivost senzorja fizična lastnost in da se output spreminja...
Nekaj takega sem mislil tudi sam.

Namreč kolikor razumem (v tehnologijo delovanja aparata se nikoli nisem pogljabljal preveč zato prosim ne zameriti moji amaterski razlagi ker je verjetno napačna) senzor deluje tako, da je za vsako barvo (RGB) stoji senzor, ki procesorski enoti javi ali je tam ali je ni (podobno kot monitor le v obrazni smeri). Sedaj pa mi ni jasno kako lahko senzor javi, procesorski enoti samo na pol. Če bi vsakega drugega ugasnili bi bila tam črnina, ...
Uporabniški avatar
adminko
Globalni moderator
 
Prispevkov: 955
Pridružen: 24 nov 2011, 18:13

Re: Rabljen K7

OdgovorNapisal/-a greg » 01 mar 2013, 10:58

Po moje je v live v. celoten senzor ves čas pod el. napetostjo. Na ekrančku pa se prikazuje sofwerski resize vseh mpx.
Uporabniški avatar
greg
 
Prispevkov: 1641
Pridružen: 24 jan 2011, 16:58

Re: Rabljen K7

OdgovorNapisal/-a canart » 01 mar 2013, 11:18

treba ločit fizično od softwaresko ... tu pride v igro interpolacija + napetost + takt sistema . ( noben vir zunanje svetlobe ne more segret senzorja toliko kot sama elektronika) in tu se strinjam

pravim da ne poznam še sistema dotičnih modelov . bom pa se poglobil
Uporabniški avatar
canart
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 09 okt 2012, 09:19
Kraj: laško-koper

Re: Rabljen K7

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 01 mar 2013, 12:00

En rek pravi: Če ne znaš podati preproste razlage, ne poznaš dovolj dobro teme.
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Rabljen K7

OdgovorNapisal/-a adminko » 01 mar 2013, 14:56

canart je napisal/-a:noben vir zunanje svetlobe ne more segret senzorja toliko kot sama elektronika


Joj Canart, a ne govorimo že cel čas o segrevanju senzorja zaradi prekomernega "obremenjevanja"? Kolikor vem noben od nas ni imel v mislih nikakršnih zunanjih virov svetlobe?
Uporabniški avatar
adminko
Globalni moderator
 
Prispevkov: 955
Pridružen: 24 nov 2011, 18:13

Re: Rabljen K7

OdgovorNapisal/-a Odyn » 01 mar 2013, 17:04

Saj tudi pri snemanju videa ne zajema vsake sličice cel senzor hkrati, ane? Pač vsak x-ti senzor pobira svetlobo, črnino vmes pa programska oprema vrže stran oziroma jo ignorira. Enako, kot mora spremeniti en 255 rdeč piksel, en 255 zelen piksel in en 0 moder piksel v tri rumene piksle (poenostavljam). Sicer bi na 100% videli samo različno svetle rdeče, zelene in modre piksle.
Odyn
 
Prispevkov: 474
Pridružen: 02 maj 2009, 13:11

Re: Rabljen K7

OdgovorNapisal/-a Giklab » 04 mar 2013, 17:19

ploski4 je napisal/-a:En rek pravi: Če ne znaš podati preproste razlage, ne poznaš dovolj dobro teme.


Ma resno? Je povedal precej preprosto. Pač ko aparat bere senzor za live view, ne prebere vsakega piksla izmed 16M ampak recimo 4M (Pa še tukaj verjetno pretiravamo. To je kot bi nonstop snemal video, samo da ga gledaš na zaslonu in ne zapisuješ. Ampak recimo da so si vzeli razvijalci nekaj rezerve in Full HD (2M) ni max. kar aparat lahko dalj časa "bere"). Torej dobiš 4M tekočo sliko, ki se potem za potrebe zaslona interpolira na VGA (640*480). Dejansko so vmes pikslov, ki jih na koncu vidimo, še "praznine", ki jih senzor ni prebral, a jih ne vidimo na zaslonu, ker jih pač tako ali tako ne bi.
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: Rabljen K7

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 05 mar 2013, 07:07

canart je napisal/-a:
adminko je napisal/-a:Video verjetno res škoduje zaradi pregrevanja senzorja, ampak ko smo že tu poglejmo brezzrcalnike, verjetno imajo vsi precej bolj obremenjene senzorje kot DSLR-ji, saj ko gledaš skozi EVF ali ekranček, senzor verjetno ne deluje nič drugače kot pri DSLR jih na videu ali liveview-u.


Nebi se strinjal z tvojo trditvijo.Namreč v predogledu nobeden senzor ne dela v maksimalni resolucij ;)


Še zdej ne vem...
Najprej noben senzor ne deluje v maksimalni resoluciji. Torej fizično na senzorju ne delujejo nekateri piksli.

canart je napisal/-a:vse se dogaja na softwarskem nivoju , naj bolj je opazno pri compaktih ko v liveview je opazno nanj šuma kot na fotki . kjar pomeni da sistem dela na nižjem clocku in senzor z majnšimi mp . bol opazno je recimo na pametnih telefonih . Pač to je ena zvijača prizvajalcev.lp


Potem se vse dogaja na softverskem nivoju...

canart je napisal/-a:k5 ne poznam, je pa vse v interpolaciji ( bi moralo delovat kot en turbo pospeševalnik ..... hm ....malo zakomplicirano za razložit. v prešnjem postu sem to zelo lajčno razložil da se lahko okvirno razume ) tudi mp niso glih realni kot se im pripisuje ;)


Spet, vse je v interpolaciji...

canart je napisal/-a:treba ločit fizično od softwaresko ... tu pride v igro interpolacija + napetost + takt sistema . ( noben vir zunanje svetlobe ne more segret senzorja toliko kot sama elektronika) in tu se strinjam

pravim da ne poznam še sistema dotičnih modelov . bom pa se poglobil


Sedaj naj pa ločim fizično od softverskega...

Se raje poslovim od teme, kjer modrujejo taki "strokovnjaki"
lp
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov

cron