Novi Pentax FA objektivi

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom in AF-jem. V to skupino spadajo objektivi serij: F, FA, DFA in DA.
AF - avtomatsko ostrenje

Moderator: TakumarKid

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 16 feb 2015, 18:53

Big A je napisal/-a:
TakumarKid je napisal/-a:Na povezavi, ki jo je dal BigA se vidi kakšna bo Pentax FF cenovna politika. Zelo podobna tisti pri APS-C objektivih. ...

Pentax 70-200 f2,8
Canon 70-200 f2,8



Cena za Pentaxa DFA 70_200/f2.8 mi na oko ne izgleda previsoko.. vsaj če jo primerjam s Canonom.
Malo prehitevamo. Zaenkrat tega objektiva še nihče ni testiral, zato je za dokončne ocene še prezgodaj.

Ni mi pa povsem jasno zakaj se primerja objektiv s stabilizacijo s tistim brez.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a Big A » 16 feb 2015, 19:44

ploski4 je napisal/-a:...
Kako lahko verjameš v nepropad pentaxa, hkrati pa te skrbi, da bosta canon in nikon propadla? Koliko pentax navija cene je razvidno, če malo bolj temeljito pogledamo zgradbo tega 560/5.6 objektiva in ga malo primerjamo s konkurenco. Pentaxov ima 6 elementov v 5 skupinah, kar je bolj podobno spektivu, kot nekemu modernemu tele objektivu... Za primerjavo, nikkor 500/4 VR ima 14 elementov v 11 skupinah. Ob tem je za 0,8 kg težji od pentaxa, ima pa 1 EV svetlejšo optiko, se pravi veliko več stekla - 8 elementov stekla več - in stabilizacijski sklop. Vemo, da je svetlo optiko bistveno dražje proizvajati. Se pravi, za 500 $ manj pri pentaxu na trg ponudijo objektiv, ki je po kvaliteti fotografije primerljiv (pa nisem siguren, če ni celo slabši) s cca. 10x cenejšim zoom objektivom sigma 150-500/5-6.3, ta pa je le za 1/3 EV temnejša...

OK, verjetno bodo ostali prej propadli... Sploh če imajo pri ricohu tako zveste uporabnike na svoji strani, da pokupijo vse kar jim servirajo... ;)


Hm, kje trdim, da bosta Canon in Nikon propadla?
Navedel sem le nekaj golih dejstev, ki jih lahko preveriš povsod.. da je prodaja dslrjev pri Canonu in Nikonu v zadnjih treh letih padla za 60% in da sem pri številni njihovi opremi opazil velike cenovne popuste.
Sam resnično ne verjamem, da bosta Canon ali Nikon v kratkem propadla. Ampak iz zgoraj povedanega je možno potegniti verjeten sklep: da imata Canon in Nikon resne težave in ne bi se čudil, če bi pričeli odpuščati in krčiti proizvodnjo. Pentax, ki 9/10 svoje robe proda na Japonskem, po vsem sodeč teh problemov zaenkrat nima... vsaj iz objavljenih novic izgleda, da so s prodajo zadovoljni. Podobno lahko sklepam tudi iz jamranja nekaterih odpadnikov, ki vekajo, kako drage objektive ima Pentax. Sedaj mi ni jasno, ali je take cene določil zato, ker je tako neumen, ali zato, ker je tako pameten? Najbrž je to odvisno od tega s katerega zornega kota se gleda.. :roll:

Seveda vem, da je Pentax 560/f5.6 drag in težak. Ne vem pa, če je tvoja primerjava z nikonom na mestu, ker teh super dragih teleobjektivov nisem nikoli prav pozorno ogledoval in se nanje ne spoznam. Prav zanesljivo nikoli ne bom kupil kaj takega. Tudi če bom nekoč prešaltal na Nikona, in bom podoben objektiv lahko kupil za 1000 evrov ceneje in bo dve kili lažji, se bo tudi Nikon pri meni obrisal pod nosom.
S primerjavo s Sigmo 150-500/5-6.3 DG pa menim, da si drastično udaril mimo... to so jabolka in hruške.. Tole Sigmo imam in mi bo za redke posnetke na daljavo zadostovala tudi vnaprej.

Zaenkrat bom ostal na Pentaxu. Slikal bom z opremo, ki jo imam.. K10D itd in zbirka objektivov, ki je že vsaj tri leta nisem posodabljal. Ni vidim štosa v tem, da je treba vsako leto sproti kupovati najnovejšo opremo. Niti slučajno ne kupim vsega, kar servirajo.

lp

Andrej
Zadnjič spremenil Big A, dne 16 feb 2015, 19:52, skupaj popravljeno 1 krat.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a Big A » 16 feb 2015, 19:50

TakumarKid je napisal/-a:
Big A je napisal/-a:
TakumarKid je napisal/-a:Na povezavi, ki jo je dal BigA se vidi kakšna bo Pentax FF cenovna politika. Zelo podobna tisti pri APS-C objektivih. ...

Pentax 70-200 f2,8
Canon 70-200 f2,8



Cena za Pentaxa DFA 70_200/f2.8 mi na oko ne izgleda previsoko.. vsaj če jo primerjam s Canonom.
Malo prehitevamo. Zaenkrat tega objektiva še nihče ni testiral, zato je za dokončne ocene še prezgodaj.

Ni mi pa povsem jasno zakaj se primerja objektiv s stabilizacijo s tistim brez.


Zato, ker ima Pentax stabilizacijo v aparatu in je zato funkcionalnost objektiva lahko primerljiva s canonom le, če ima canonov objektiv stabilizacijo.
A res ne veš, da canon v aparatu nima stabilizacije? A se hecaš?
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a mato » 16 feb 2015, 20:09

Big A je napisal/-a:Zato, ker ima Pentax stabilizacijo v aparatu in je zato funkcionalnost objektiva lahko primerljiva s canonom le, če ima canonov objektiv stabilizacijo.


To je logično in tega se tudi Jože dobro zaveda.
Kar je hotel povedati je, da primerjamo objektiva in ne sistema in posledično je govor o tem, da Canon ponuja optično boljši objektiv za 800$ manj.
Stabilizacija nima nobene veze z optiko, zato je nesmiselno primerjati Canona s stabilizacijo z Pentaxom.
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a Big A » 16 feb 2015, 20:51

mato je napisal/-a:
Big A je napisal/-a:Zato, ker ima Pentax stabilizacijo v aparatu in je zato funkcionalnost objektiva lahko primerljiva s canonom le, če ima canonov objektiv stabilizacijo.


To je logično in tega se tudi Jože dobro zaveda.
Kar je hotel povedati je, da primerjamo objektiva in ne sistema in posledično je govor o tem, da Canon ponuja optično boljši objektiv za 800$ manj.
Stabilizacija nima nobene veze z optiko, zato je nesmiselno primerjati Canona s stabilizacijo z Pentaxom.


A tvoja logika drži tudi, če objektivu odstraniš AF, tesnenje in ostalo elektroniko, ker to z optiko nima nobene veze?
Z vidika kupca je stvar jasna: če bo kupil za 800$ cenejši canonov objektiv, ne bo imel stabilizacije.
Če pa je canonov objektiv optično boljši od Pentaxovega, se pa še ne ve, oziroma si ti prvi, ki to ve.

Sem zadovoljen, da je Jože odprl temo o 70-200/f2.8 objektivu.
Ker sem si zaradi tega ponudbo tovrstnih objektivov pri B&H nekoliko ogledal.
-Najdražji je Sony za 3000$
-Sledijo stabiliziran Nikon, stabiliziran Canon in nestabiliziran Pentax za ceno okrog 2200$. Ob tem stabilizacija pri Pentaxu nima smisla, ker je že vgrajena v aparat.
-Naslednja stopnička je tam okrog 1500$. Tu so umeščeni stabilizirani Tamroni za vse mounte razen Pentaxa .. sem spada tudi nestabiliziran Canon FF objektiv. Nikon pri B&H nima objektiva 70-200 brez stabilizacije.
-Sledi stabilizirana Sigma za okrog 1200$ vse mounte razen Pentaxa.
-Najcenejši so Tamroni brez stabilizacije za 770$ in za vse mounte - tudi za Pentaxa.

Tamron 70-200 je za K mount zelo zanimiva opcija za tiste, ki jim je original predrag. Za manj kot 800 dolarjev ponuja objektiv odličnih lastnosti 70-200/f2.8, ki na Pentaxovem aparatu delujejo s stabilizacijo.

PS: Ste opazili dve deviaciji? Sony, ki je s ceno 3000$ najdražji, nima stabilizacije. In Tamroni za 1499$ imajo stabilizacijo (oznaka VC) za Canon in Nikon, za Sony mount pa stabilizacije nimajo, cena pa je še vedno 1499$!

lp

Andrej
Zadnjič spremenil Big A, dne 16 feb 2015, 21:06, skupaj popravljeno 1 krat.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a mato » 16 feb 2015, 21:06

Big A je napisal/-a:A tvoja logika drži tudi, če objektivu odstraniš AF, tesnenje in ostalo elektroniko, ker to z optiko nima nobene veze?
Z vidika kupca je stvar jasna: če bo kupil za 800$ cenejši canonov objektiv, ne bo imel stabilizacije.
Če pa je canonov objektiv optično boljši od Pentaxovega, se pa še ne ve, oziroma si ti prvi, ki to ve.


Ti še vedno ne kapiraš, da te je Pentax nategnil na suho. Prodaja ti objektiv brez stabilizacije za ceno stabiliziranega pri konkurenci, ki pa ti enakega kot ga ima sedaj Pentax prodajo za 800$ ceneje (kaj bo kdo kupil je seveda njegova stvar). Stvar je o predragi politiki Pentaxa, ki ne vem, če si jo v teh časih lahko privoščijo.

Da je optično boljši ti še enkrat povem, ker ne rabim niti čakat na prihod Pentaxa.
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a Big A » 16 feb 2015, 21:16

mato je napisal/-a:
Big A je napisal/-a:A tvoja logika drži tudi, če objektivu odstraniš AF, tesnenje in ostalo elektroniko, ker to z optiko nima nobene veze?
Z vidika kupca je stvar jasna: če bo kupil za 800$ cenejši canonov objektiv, ne bo imel stabilizacije.
Če pa je canonov objektiv optično boljši od Pentaxovega, se pa še ne ve, oziroma si ti prvi, ki to ve.


Ti še vedno ne kapiraš, da te je Pentax nategnil na suho. Prodaja ti objektiv brez stabilizacije za ceno stabiliziranega pri konkurenci, ki pa ti enakega kot ga ima sedaj Pentax prodajo za 800$ ceneje (kaj bo kdo kupil je seveda njegova stvar). Stvar je o predragi politiki Pentaxa, ki ne vem, če si jo v teh časih lahko privoščijo.
...


Seveda kapiram. Hočeš me prepričat naj sistem zamenjam za Canon, ker me tam "čistsigurno ne bojo nasuho nategnili".
Žal ima podobno politiko tudi Canon, ki prodaja dražje aparate od Pentaxa, ki nimajo stabilizacije.
Poglej kateri 70-200/f2.8 je najdražji v ponudbi.. Sony brez stabilizacije. Tam šele nategujejo!
Le kam je šla logika?
A ne kapiraš, da me Pentax ne bo nategnil, če tega objektiva ne bom kupil?
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a mato » 16 feb 2015, 21:30

Big A je napisal/-a:Seveda kapiram. Hočeš me prepričat naj sistem zamenjam za Canon, ker me tam "čistsigurno ne bojo nasuho nategnili".


Nikogar ne prepričujem le zadeve so drugje malo bolje pošlihtane. Vsakemu svoje.

Big A je napisal/-a:Žal ima podobno politiko tudi Canon, ki prodaja dražje aparate od Pentaxa, ki nimajo stabilizacije.


Upam, da se hecaš?
Big A je napisal/-a:Poglej kateri 70-200/f2.8 je najdražji v ponudbi.. Sony brez stabilizacije. Tam šele nategujejo!


So v istem zosu kot Pentax.

Big A je napisal/-a:Le kam je šla logika?


Zdrava je še vedno na vasi.

Big A je napisal/-a:A ne kapiraš, da me Pentax ne bo nategnil, če tega objektiva ne bom kupil?


Kako, da ne? Potem te je ravnokar.
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a Giklab » 16 feb 2015, 22:49

mato je napisal/-a:Stabilizacija nima nobene veze z optiko


To ni res. Stabilizacija je leča ali skupek leč, ki se premikajo, da kontrirajo tresenju. Ali vklopljena/izklopljena stabilizacija kaj vpliva na sliko, lahko debatiramo v nedogled, dejstvo pa je, da morajo objektivi s stabilizacijo biti drugače zasnovani od tistih brez.
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a mato » 16 feb 2015, 23:25

Vem ja pa nisem želel obešat na zvon (ta razlaga je itak na vsaki strani o objektivih), ker pa si ravno omenil naj povem, da sta oba stabilizirana Canon 70-200 (f2.8 in f4) objektiva optično še boljša kot verziji brez IS.
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 17 feb 2015, 06:37

Dejstva govorijo v to smer, da so Pentax nestabilizirani objektivi v istem cenovnem rangu (ali dražji) kot stabilizirani CaNikon. Prav gotovo je izdelava stabiliziranega objektiva dražja in tu ima Pentax pač več marže in lahko rečemo da "nateguje". Nateguje pač toliko, kot se nekdo pusti, če ne kupiš te pač ne. Ta politika je enaka pri APS-C objektivih in bo pri FF objektivih morda še celo bolj opazna, ker tu so primerjave lahko bolj verodostojne (konkrenca nima recimo 15/4 objektiva in podobnih ima pa 70-200). Pentax po drugi strani nima zaradi tega nič bolj poceni teleščkov. Vzamimo rang K3 aparata. Njegova cena je na ravni D7100 in 70D, če primerjamo kaj aparati ponujajo ima vsak svoje prednosti in slabosti. Kot sistem je tu Pentax zadaj, slabši video, slabši AF, manj izbire opreme ... Težko bi rekel, da je najcenejši, prej se nagibam, da je najdražji. Predstavljam si, da bo isto pri FF aparatu. Zelo težko bodo z AF prišli na raven ostalih, sistem še dolgo ne bo popolnjen, servisna mreža zagotovo ne bo niti blizu. Bo pa cena zagotovo vsaj enaka kot pri konkurenci, v to sem prepričan. Če bo aparat imel 24mp senzor od Sonija bo zagotovo vsaj na ceni D750 in precej dražji od 6D in D610. Če bo 36mp pa bo zagotovo na ceni D810. Za Pentax fene ja, za to da bi ostali prodajali svoje sisteme in kupovali tak sistem pa zagotovo ne.
Nekaj besed o stabilizaciji. Imel sem dva Pentax teleščka z vgrajeno stabilizacijo in vem kako zadeva deluje. Sedaj imam pol leta dva Canon objektiva s stabilizacijo v objektivu (70-200 f4 in 16-35 f4) in če imam danes za izbirat eno izmed dveh je to z naskokom stabilizacija v objektivu. Edina prednost Pentaxa je, da imam če želim stare Takumarje stabilizirane, pa še temu se ponavadi odpovem zaradi slabih izkušenj z SR, ki velikokrat fotografijo pokvari in ne stabilizira. To sploh velja pri uporabi SR v situacijah, ko ni nujno potrebna (kratki časi). Doma lahko najdem precej Pentax fotk z časi 1/500, ki so slabše z SR kot bi bile brez. Kako pa izgleda imet stabilizacijo v kakem 400mm objektivu, pa je popolnoma neprimerljivo s tisto v teleščku. Tu je razlika še bolj očitna v prid optične stabilizacije.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Novi Pentax FA objektivi

OdgovorNapisal/-a Big A » 17 feb 2015, 09:53

mato je napisal/-a:
Big A je napisal/-a:Žal ima podobno politiko tudi Canon, ki prodaja dražje aparate od Pentaxa, ki nimajo stabilizacije.

Upam, da se hecaš?


Zakaj bi se hecal?
Pri Canonu je razlika v ceni med nestabiliziranim 70-200 in stabiliziranim 50%, oziroma 700$. Je to zate hec?
Za ta denar pri Pentaxu dobiš kompleten aparat srednjega razreda s stabilizacijo vred pa še kakšen kit objektiv zraven..
To velja tudi, če upoštevam, da je stabilizacija v aparatu enostavejša in manj učikovita od tiste v objektivih - takole 'na oko' ne sme biti dražja od 100$, ker bi v nasprotnem primeru proizvajali izgubo.
Zato menim, da Canon svojo stabilizacijo ceni preko razumnih meja.
Govoriš, da Pentax 'nasuho nateguje svoje kupce', pri tem pa si do politike Canona popolnoma nekritičen.

lp

Andrej
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax AF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov

cron