Catch-in-focus

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom a brez AF-ja. V to skupino spadajo objektivi serij: Takumar Bayonet, K, M in A.
MF - ročno ostrenje

Moderator: TakumarKid

Re: Catch-in-focus

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 10 mar 2016, 22:47

hrreen je napisal/-a:kdo je rekel da bo forum (pentax) crknil, samo eno malo kost je treba pa se vsi oglasijo :D
long live PENTAX

CIF = Catch in Forum :)

Kako se bomo CaNikonovci šele zbudili ko bo K-1 dejansko na policah. Mislim, da se večina tu pristnih uporabnikov niti ne najbolj zaveda kaj pomeni na 36mp FF senzorju že malce zgrešit fokus. Za delovanje pentaxovega AF bi bilo dejansko mnogo bolje, da bi šli na 24mp (kar je za FF vrh glave), je pa res, da je danes 36mp že nekako marketinška nuja. Pred dvema tednoma sem se na hitro poigral z 42mp Sony aparatom in Samyangom 24mm f1,4. Na mojem 21mp Canonu je polno odprt še čisto uporaben, na 42mp pa je na 100% ena taka župca od fotke.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Catch-in-focus

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 11 mar 2016, 07:10

Jože, saj gostota pixlov je enaka kot pri 16mp APS-C ... Sicer pa upam, da so končno poštimali SAFOX kot je treba.
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Catch-in-focus

OdgovorNapisal/-a Big A » 11 mar 2016, 08:39

Joze, nikar. Par stvari si spregledal .
K-1 čisto zanesljivo še nisi imel v roki. Zato so tvoje trditve le ugibanje in nikakor dejstva. Sodiš na podlagi izkušenj z aparati, ki so med seboj le delno primerljivi.
K-1 je drugačen od Canona in Sonya ker ima stabiliziran senzor, kar za Canon in Sony ne drži.
Res je, da tudi jaz K-1 še nisem držal v roki, ampak vseeno verjamem, da bo stabilizacija senzorja dovolj učinkovita, da bo razlika dobro vidna v pozitivnem smislu.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Catch-in-focus

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 11 mar 2016, 11:55

Big A, Jože se je nanašal na nezanesljivost SAFOX avtofokusa in nasploh na kakovost objektivov na 36mp FF senzorju. Stabilizacija v ohišju nima veze s tem, kar je on napisal. Lp, Luka
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Catch-in-focus

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 11 mar 2016, 13:00

Seveda sodim na pamet in na podlagi izkušenj z drugimi FF aparati in Pentax APS-C aparati in SAFOX sistemom. Upam, da bo vse skupaj delovalo kot mora, a nekaj zdravega dvoma vseeno imam.
Luka, 16mp na APS-C vseeno ni enako kot 36mp na FF. Za portret ene lepe mladenke vzameš na APS-C formatu 55mm objektiv in ga odpreš na f1,8 ter si od nje oddaljen recimo 1m. Za isto zadevo vzameš na FF aparatu 85mm objektiv in ga imaš na f2,8. Do tu sta oba formata primerljiva in praktično enaka. Vendar imaš pri FF aparatu in 85mm objektivu še vsaj eno, če ne dve zaslonki v dobrem, ker lahko uporabiš tudi f2 ali celo f1,4 in tu se natančnost fokusa zelo pozna.
Andrej, če imaš na FF aparatu z 42mp 24mm objektiv na f1,4 in čas 1/1250 ti IBIS prav nič ne pomaga, kvečjemu škodi. Pri takih časih imam mnogo raje dobesedno stabiliziran senzor (zabetoniran :)) kot tisti plavajoči z IBIS-om. Sicer pa ima tudi Sony a7rII plavajoči senzor podobno kot Pentax.
Pri svojem razmišljanju sem šel bolj v to, da se pri tako visoko resolucijskih senzorjih zelo pozna malenkost slabša optika. Nekoga to moti, drugega ne, odvisno od namena fotografiranja in občutljivosti posameznika.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: Catch-in-focus

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 11 mar 2016, 13:44

Razumem tvoje stališče Jože. Sam sem mislil reči, da če natakneš enak objektiv na 16mp APS-C in 36mp FF, imaš enake nastavitve in enako oddaljenost od motiva, da bi morala biti korelacija med napako AF in gostoto megapikslov enaka. V tem primeru tudi kakovost fotke v sredini. Sam pogledam ostrino fotke na 100 % le na subjektu ostrenja. Drugače sem navajen fotko gledati kot celoto. Za svoje objektive sploh ne vem, kakšni so po robovih, ker me ne zanima.
Sem pa res opazil pri nekaterih nikkor AF-D objektivih, da se veliko slabše odrežejo na 36 mp FF, kot na 12mp FF, kar je povsem logično. Je pa res, da niso neobčutljivi na difrakcijo, kot nekateri pravijo za pentax lečovje :lol:

p.s. Razmišljam pa že nekaj časa, če ni ravno plavajoče vpetje stabiliziranega tipala izvor problemov delovanja SAFOX modula. Jaz sem imel namreč velik problem ravno pri nekonsistentnosti rezultatov. En dan sem naštimal AF fine tune objektiva na -9 in je bilo super. Naslednji dan, popolnoma neostro. Sem nastavil adjustment na +5 in je bilo ostro. Govorim o istem objektivu, seveda. No, čez par dni pa sem moral spet na recimo -7, da je AF izostril točno.
Ko pomislim, da ima 645D enak SAFOX sistem, kot K5, me zmrazi... Je pa res, da nima SR. In prav zanimivo, za razliko o K5, o 645D nikoli nisem prebral, da bi imel probleme z natančnostjo avtofokusa...
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Catch-in-focus

OdgovorNapisal/-a Borci » 11 mar 2016, 15:40

ploski4 je napisal/-a:p.s. Razmišljam pa že nekaj časa, če ni ravno plavajoče vpetje stabiliziranega tipala izvor problemov delovanja SAFOX modula. Jaz sem imel namreč velik problem ravno pri nekonsistentnosti rezultatov. En dan sem naštimal AF fine tune objektiva na -9 in je bilo super. Naslednji dan, popolnoma neostro. Sem nastavil adjustment na +5 in je bilo ostro. Govorim o istem objektivu, seveda. No, čez par dni pa sem moral spet na recimo -7, da je AF izostril točno.
Ko pomislim, da ima 645D enak SAFOX sistem, kot K5, me zmrazi... Je pa res, da nima SR. In prav zanimivo, za razliko o K5, o 645D nikoli nisem prebral, da bi imel probleme z natančnostjo avtofokusa...


Modul za AF je na dnu aparata in nima nobene veze s senzorjem. Mislim, da je problem v SAFOX-u.
Pri K3 je PDAF že precej bolj konstanten.
Borci
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 28 sep 2015, 08:45

Re: Catch-in-focus

OdgovorNapisal/-a Big A » 11 mar 2016, 18:37

Pogovor je postal nepregleden. Naj se namesto zmešnjave v tej temi raje odpre par novih, namenskih. Jože kot admin lahko nekaj zablodelih postov prestavi na ustrezno mesto pa bomo imeli nekaj reda..
In da ne bomo samo brez potrebe kritizirali, predlagam, da se teme orientirajo na delovanje podrobnosti pri Canonu ali Sonyu.

- resnično me zanimajo vse podrobnosti, kako na FF Canona natakniti star, manualen Pentaxov objektiv in katere nastavitve in knofe je treba pritisniti, da bo nastala dobra fotka.

- isto me zanima tudi za Sony

- Seveda ne gre samo za stare manualne objektive K in M. Gre tudi za vse ostale. Kateri adapterji se priporočajo za Sony aparat->Pentax objektiv in kateri so dobri za Canon? Kaj ti adpterji 'znajo'? Ima kakšen adapter podporo za AF ali kontakte za 'A' objektive? Da ne pozabimo.. Pentax ima za podporo AF dva načina.. preko kardana in preko dveh električnih kontaktov za novejše objektive z vgrajenim pogonom za fokus. Ali sploh obstaja kakšen, ki v celoti podpira ves nabor variant, ki jih ima K mount?

- Stari Pentaxovi objektivi na bajonetu nimajo električnih kontaktov, imajo pa dva mehanska vzvoda. Eden je namenjen za 'stop down metering', drugi pa za posredovanje informacije o nastavljeni vrednosti zaslonke. Novejši aparati s 'kriplastim' bajonetom nimajo mehanizma za odčitavanje vrednosti zaslonke preko vzvoda, namesto tega se uporablja zeleni gumb. Sedaj pa vprašanje: kako pa je to rešeno pri Canonu ali Sonyu, ki zelenega gumba nimajo? Ali res znata Canon in Sony z dodanim adapterjem upravljati z mehanskimi vzvodi na starih K in M Pentaxovih objektivih? Če je odgovor pozitiven.. kako to Canonu in Sonyu uspeva brez zelenega gumba?

- kako se izogniti 'župci od slikce', ki menda nastane, če slikamo s senzorjem FF in 42 MP?

Ko bomo to obdelali, lahko odpremo še kup drugih zanimivih tem..
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: Catch-in-focus

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 12 mar 2016, 13:27

Borci je napisal/-a:
ploski4 je napisal/-a:p.s. Razmišljam pa že nekaj časa, če ni ravno plavajoče vpetje stabiliziranega tipala izvor problemov delovanja SAFOX modula. Jaz sem imel namreč velik problem ravno pri nekonsistentnosti rezultatov. En dan sem naštimal AF fine tune objektiva na -9 in je bilo super. Naslednji dan, popolnoma neostro. Sem nastavil adjustment na +5 in je bilo ostro. Govorim o istem objektivu, seveda. No, čez par dni pa sem moral spet na recimo -7, da je AF izostril točno.
Ko pomislim, da ima 645D enak SAFOX sistem, kot K5, me zmrazi... Je pa res, da nima SR. In prav zanimivo, za razliko o K5, o 645D nikoli nisem prebral, da bi imel probleme z natančnostjo avtofokusa...


Modul za AF je na dnu aparata in nima nobene veze s senzorjem. Mislim, da je problem v SAFOX-u.
Pri K3 je PDAF že precej bolj konstanten.


Modul že nima nobene direktne zveze s senzorjem, a če je senzor na plavajočem vpetju, se premika, kar lahko vpliva na ostrino.. Imel sem priliko v rokah držati razstavljen senzor in se igrati s šraufanjem oz. nastavljanjem treh vijakov nosilcev pri sestavljanju aparata po predelavi. Ampak ja, ok. Nima nobene veze. Nek problem pa vendar more bit, saj takih problemov z natančostjo AF sistema, kot ga ima Pentax, ostala oprema, ki sem jo probal pač nima... In če SAFOX konstantno izboljšujejo, je mogoče treba problem pogledat z drugega konca. Tistega, ki nima veze...

Več pa ne bom razglabljal, podal sem le razmišljanje, za katerega imam neko podlago, vzrok...
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: Catch-in-focus

OdgovorNapisal/-a Borci » 12 mar 2016, 16:47

ploski4 je napisal/-a:
Borci je napisal/-a:
ploski4 je napisal/-a:p.s. Razmišljam pa že nekaj časa, če ni ravno plavajoče vpetje stabiliziranega tipala izvor problemov delovanja SAFOX modula. Jaz sem imel namreč velik problem ravno pri nekonsistentnosti rezultatov. En dan sem naštimal AF fine tune objektiva na -9 in je bilo super. Naslednji dan, popolnoma neostro. Sem nastavil adjustment na +5 in je bilo ostro. Govorim o istem objektivu, seveda. No, čez par dni pa sem moral spet na recimo -7, da je AF izostril točno.
Ko pomislim, da ima 645D enak SAFOX sistem, kot K5, me zmrazi... Je pa res, da nima SR. In prav zanimivo, za razliko o K5, o 645D nikoli nisem prebral, da bi imel probleme z natančnostjo avtofokusa...


Modul za AF je na dnu aparata in nima nobene veze s senzorjem. Mislim, da je problem v SAFOX-u.
Pri K3 je PDAF že precej bolj konstanten.


Modul že nima nobene direktne zveze s senzorjem, a če je senzor na plavajočem vpetju, se premika, kar lahko vpliva na ostrino.. Imel sem priliko v rokah držati razstavljen senzor in se igrati s šraufanjem oz. nastavljanjem treh vijakov nosilcev pri sestavljanju aparata po predelavi. Ampak ja, ok. Nima nobene veze. Nek problem pa vendar more bit, saj takih problemov z natančostjo AF sistema, kot ga ima Pentax, ostala oprema, ki sem jo probal pač nima... In če SAFOX konstantno izboljšujejo, je mogoče treba problem pogledat z drugega konca. Tistega, ki nima veze...

Več pa ne bom razglabljal, podal sem le razmišljanje, za katerega imam neko podlago, vzrok...


Pri CDAF mi je takšno razmišljanje bolj razumljivo ker se pri fokusiranju senzor premika glede na tresljaje.Ampak še vedno je to samo 3 osno premikanje in ne bi smelo imeti kakšnega konkretnega vpliva. Pri PDAF pa mislim, da SR ne deluje pri običajnem fokusiranju in je senzor pri miru do dokončnega pritiska na sprožilec.
Je pa AF pri K3 ob normalnih pogojih precej bolj natančen in konstanten kot pri starejših modelih. Precej natančno sem se ukvarjal z AF fine adjustment pri različnih objektivih in je po kalibraciji pri dobrem kontrastu ter dnevni svetlobi PDAF deloval skoraj 100%. Ob prižganih lučeh v notranjih prostorih se zanesljivost precej poslabša. Rahlo se mi podre tudi AF fine adjustment.

To velja za subjekte, ki so več ali manj v mirovanju, kar se pa tiče slikanja kakšnega športa ob vklopljenem AFC pa vemo, da je zadeva precej nekonkurenčna.
Borci
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 28 sep 2015, 08:45

Re: Catch-in-focus

OdgovorNapisal/-a Giklab » 12 mar 2016, 17:33

Borci je napisal/-a:Pri CDAF mi je takšno razmišljanje bolj razumljivo ker se pri fokusiranju senzor premika glede na tresljaje.Ampak še vedno je to samo 3 osno premikanje in ne bi smelo imeti kakšnega konkretnega vpliva. Pri PDAF pa mislim, da SR ne deluje pri običajnem fokusiranju in je senzor pri miru do dokončnega pritiska na sprožilec.
Je pa AF pri K3 ob normalnih pogojih precej bolj natančen in konstanten kot pri starejših modelih. Precej natančno sem se ukvarjal z AF fine adjustment pri različnih objektivih in je po kalibraciji pri dobrem kontrastu ter dnevni svetlobi PDAF deloval skoraj 100%. Ob prižganih lučeh v notranjih prostorih se zanesljivost precej poslabša. Rahlo se mi podre tudi AF fine adjustment.

To velja za subjekte, ki so več ali manj v mirovanju, kar se pa tiče slikanja kakšnega športa ob vklopljenem AFC pa vemo, da je zadeva precej nekonkurenčna.


SR se vklopi takoj, ko pritisneš na sprožilec. Če ga imaš vklopljenega se bo v tistem času umeril na tresljaje, če ne pa bo centriral senzor.

Kar se tiče AF jaz večjih problemov nimam. Neke razlike v natančnosti od prejšnjega D5000 oziroma D90 z istim sistemom nisem opazil, razen da ga lahko uporabljam v dosti temnejših pogojih. 18-135 in 17-50 oba ostrita precej hitreje kot je 18-55 na Nikonu. Lahko bi torej rekli, da je Pentaxov AF kaki 2 leti za Nikonom.
Po drugi strani nisem na Pentaxu nikoli aktivno uporabljal AF objektiva nad 135mm, med tem ko sem na Nikonu imel Tamronovega 70-300 (fokus katerega je med drugim delal precej bolj hitro kot oba zgornja objektiva in tudi hitreje od Nikonovih 55-300 in 70-300 takrat, ko sem ju imel priložnost poskusit).
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: Catch-in-focus

OdgovorNapisal/-a Big A » 12 mar 2016, 18:45

Kot sem že omenil, je tema, o kateri razpravljamo, 'Pentax MF objektivi' in 'Catch-in-focus'...
Sem kaj zgrešil?
Mi lahko kdo pojasni, kakšna je povezava med poljubnimi AF sistemi in MF lečami? Po mojem vedenju se MF leče lahko ostri le manualno in AF sistemi pri tem ne sodelujejo.
Ne vidim prav nobene povezave med fokusiranjem in tresenjem senzorja. Ujeti fokus je eno, umiriti aparat pa je nekaj popolnoma drugega. Kje se vidi kakršnakoli povezava?
Če falimo fokus, je slika vsaj na kakšni nakjučni točki ostra. Če pa se nam ob sproženjuu še roka strese, je vsa slika 'ena sama župca' kot se je izrazil Jože.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax MF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov

cron