K-1 je prvak

debata o DSLR aparatih Pentax - od prvega Pentax istD do najnovejšega Pentax K-5 ....

Moderator: TakumarKid

Re: K-1 je prvak

OdgovorNapisal/-a JureKo » 15 maj 2016, 08:42

Eeehhh ... no ja - kakšen nasvet ..
.. telefon?

No tudi o tem sem že razmišljal - ampak jaz sem stara šola.
Saj imam telefon. Celo nekaj fotk sem z njim naredil.
Pa mi ne sede - občutek mislim.
Ni to - to ..

Telefon .. svašta. Potem ne bi bil tule ampak na kakem telefonskem forumu.
:)
JureKo
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 mar 2016, 17:06

Re: K-1 je prvak

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 15 maj 2016, 08:49

Mislim, da imajo aparati z vsako generacijo boljše algoritme za jpeg. Ne bi si upal trditi, da so vsi jpegi iz aparata slabi. Je pa res, da konzumer aparati ponavadi veliko bolj všeno speglajo jpeg na avtomatiki, kot profesionalni. Sicer pa je konec koncev večina press fotografij kar jpeg iz aparata. in velik del jih je precej dobrih, ne le vsebinsko. Reuters je svojim sodelavcem celo prepovedal uporabo RAW formata, itd...
Za fuji lahko povem, da ima zelo dobre jpege iz aparata, jih pa moraš malo prilagoditi svojim željam. Recimo, meni dela zelo hladne fotografije, zato je fino naresti AWB korekturo. Seveda je pa velika razlika pri nadaljnih možnostih obdelave med RAW in JPEG.
Moj telefon lumia 1020 recimo dela zelo korektne fotke v jpegu, ki jim ne manjka kaj dosti. RAW formata pravzaprav sploh ne uporabljam... No, sem ga parkrat, da sem probal kaj zmore, pa se mi je zdelo kretensko to delati s kamero na telefonu. Si pa ne upam trditi, da povprečen DSLR ne zmore tega nivoja.

Samyang ima po mojem mnenju kar nekaj super objektivov, ki pa mi nekako ne potegnejo... oz. ne vidim prave prednosti, če za recimo 150 eur več dobim 24/1.8 z neslišnim samodejnim ostrenjem.
Kakor sem že rekel. Najbolje je izbrati tisto orodje, ki ustreza tvojemu delu. Vsak aparat izmed obstoječih je dober, ni pa vsak za vse. Ne zdi se mi prav reči, da je en aparat prvak, ker ni in ne more biti. Aparat je zgolj nekaj, kar rabi upravljalca. Sredstvo za delo, umetniško izražanje, zabavo. Neumno se mi tudi zdi čakati in držati pesti, da bo neka znamka naredila nekaj kar rabiš oz. želiš, če drugje to že obstaja. Tega aspekta ne razumem, oz. ne razumem zakaj bi me morala blagovna znamka imeti v lasti.

lp, Luka
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: K-1 je prvak

OdgovorNapisal/-a Giklab » 15 maj 2016, 09:23

Borci je napisal/-a:
Se strinjam. Očitno pri DSLR aparatih za proizvajalce jpeg format ni prioriteta. Ne vem kako je pri canikonu ampak pri pentaxu me še najbolj moti prenasičena rdeča. Mislim, da je čas, da to že enkrat skalibrirajo.


Probaj Muted :)
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: K-1 je prvak

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 15 maj 2016, 14:48

TakumarKid je napisal/-a:
JureKo je napisal/-a:Čustva, navdušenje pa nasprotno:
"Enkrat v življenju z FF delati res kvalitetne fotke. Take - direktno iz fotoaparata - brez naknadnega, obveznega fotošopiranja."
:)

Potem kupiš dober telefon. Težko boš našel tako dober jpeg iz aparata bilo katerega resnega aparata.
Moj FF aparat dela pravzaprav zelo slabe fotke direkt iz aparata (vsaj za moj okus). Pa saj tudi ni namenjen temu, tako da mu tega ne zamerim. Ko rabim fotke direkt iz aparata vzamem odličnega in žepnega Samsunga NX500 ali kar telefon.

Zato (med drugim) sem CANON zamenjal za Sony. Ker sem priden med slikanjem (WB) in naredim ogromno posnetkov, želim dober rezultat iz aparata. Nekaj takšnega kar nekdo dobi po uri (ali več) ukvarjanja z RAW-om. V končni fazi skoraj vsak RAW postane jpeg.
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: K-1 je prvak

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 15 maj 2016, 15:19

Pancolart je napisal/-a:
TakumarKid je napisal/-a:
JureKo je napisal/-a:Čustva, navdušenje pa nasprotno:
"Enkrat v življenju z FF delati res kvalitetne fotke. Take - direktno iz fotoaparata - brez naknadnega, obveznega fotošopiranja."
:)

Potem kupiš dober telefon. Težko boš našel tako dober jpeg iz aparata bilo katerega resnega aparata.
Moj FF aparat dela pravzaprav zelo slabe fotke direkt iz aparata (vsaj za moj okus). Pa saj tudi ni namenjen temu, tako da mu tega ne zamerim. Ko rabim fotke direkt iz aparata vzamem odličnega in žepnega Samsunga NX500 ali kar telefon.

Zato (med drugim) sem CANON zamenjal za Sony. Ker sem priden med slikanjem (WB) in naredim ogromno posnetkov, želim dober rezultat iz aparata. Nekaj takšnega kar nekdo dobi po uri (ali več) ukvarjanja z RAW-om. V končni fazi skoraj vsak RAW postane jpeg.

Jorge, ti si itak en fenomen. Kupiš dva razreda slabši aparat, zato da lahko delaš boljše fotke.
Pri svoji opremi opažam, da je pri jpeg-u Samsung tako dober, da se moraš kar potruditi, da narediš sam boljšo. Sploh na visokem ISO vrednostih je jpeg (z nekaj popravki nastavitev v samem aparatu) odličen in brez težav nese Canona 5DmkII v RAW-formatu. Je sicer res, da je vmes 7 let tehnološkega napredka, a vseeno.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: K-1 je prvak

OdgovorNapisal/-a JureKo » 15 maj 2016, 17:21

Jaz delam v 90% z RAW formatom. Ampak celo na samem začetku nisem nikoli porabil uro za obdelavo in predelavo v jpg. Zdaj pa naštimam vsako fotko, ki je kolikor toliko ok v 10-20 sekundah v spodoben jpg.
Štos je ravno v tem, da je RAW fotka lahko precej mimo .. pa se jo da zelo hitro popraviti do prebavljive, če ne odlične fotke.

Na firmo pa nas navadno vežejo objektivi, saj je prodaja in prehod v novo konfiguracijo le prevelika izguba. In ne nazadnje - meniji so različni od firme do firme in preden se star človek (kot serm sam) znajde v novi situaciji, ko hoče hitro narediti kake fotke, preteče precej vode. Meni pa smrt vedno bolj diha za ovratnik ;) zato se raje držim ustaljenih menijev.

Dejstvo pa je, da je vse skupaj zelo odvisno od debeline denarnice. Nekomu, ki nima finančnih težav in obveznosti, je še mlad, učenja novosti željan ... prehod ni nič takega, drugi pa moramo obrniti vsak cent, da ne ostanemo brez denarja že 25ega namesto 26ega v mesecu in ne umremo preden se sploh naučimo uporabljati novo pridobitev. :) :) :)

Ampak .. upanje je sol življenja in enkrat bo tudi K-1.
:)
JureKo
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 mar 2016, 17:06

Re: K-1 je prvak

OdgovorNapisal/-a Pancolart » 16 maj 2016, 09:51

JureKo je napisal/-a:BTW: zakaj imam včasih čuden občutek, da tole ni "Pentax forum"?

Njah, če bi bil, bi bil mrtev (forum) ali izključna mastrubacija 2-5 lastnikov RICOH-a.

TakumarKid je napisal/-a:...Moj FF aparat dela pravzaprav zelo slabe fotke direkt iz aparata (vsaj za moj okus). Pa saj tudi ni namenjen temu, tako da mu tega ne zamerim. Ko rabim fotke direkt iz aparata vzamem odličnega in žepnega Samsunga NX500 ali kar telefon.
Zato (med drugim) sem CANON zamenjal za Sony. Ker sem priden med slikanjem (WB) in naredim ogromno posnetkov, želim dober rezultat iz aparata. Nekaj takšnega kar nekdo dobi po uri (ali več) ukvarjanja z RAW-om. V končni fazi skoraj vsak RAW postane jpeg.
Jorge, ti si itak en fenomen. Kupiš dva razreda slabši aparat, zato da lahko delaš boljše fotke.
Pri svoji opremi opažam, da je pri jpeg-u Samsung tako dober, da se moraš kar potruditi, da narediš sam boljšo. Sploh na visokem ISO vrednostih je jpeg (z nekaj popravki nastavitev v samem aparatu) odličen in brez težav nese Canona 5DmkII v RAW-formatu. Je sicer res, da je vmes 7 let tehnološkega napredka, a vseeno.

Si kar sam povedal :). Meni So bili Canon 5DmkII Jpeg-i skoraj neuporabni. Sony A7 ima odlične (verjetno si imel v mislih kateri drugi aparat, ko si rekel dva razreda slabši). Morda bom kdaj aparat zamenjal za verzijo z OIS. Pentax K1 bi bil prvi izbor, če ne bi uporabljal palete optike z drugimi mount-i (Minolta MD, Konica AR, Rollei QBM...).
Vintage lenses age like wine.
Pentax Q, Nikon J3, Sony NEX-C3, Sony A7, Pentax 67
Uporabniški avatar
Pancolart
 
Prispevkov: 924
Pridružen: 18 maj 2009, 09:10

Re: K-1 je prvak

OdgovorNapisal/-a TakumarKid » 16 maj 2016, 12:33

Nisem mislil A7, kar povej na glas kaj si kupil za Canonom 5DmkII :)
A7 seveda ni dva razreda slabši, je pa malo čudno fotografsko orodje, A7 mkII je že boljši, sam čakam na mkIII, ki bo morda že pravi fotoaparat za fotografe.
Drugače pa itak veš, da sem naklonjen brezrcalni sceni, le da Sony ne dela ravno uporabniku prijazne aparate (še). Ko sem prijel prvo verzijo A7 v roke, me je v par sekundah minilo vse veselje do njega. Druga verzija je že popravila nekatere nerazumljive stvari prve verzije.
Uporabniški avatar
TakumarKid
 
Prispevkov: 1797
Pridružen: 05 maj 2009, 15:45
Kraj: Krasland

Re: K-1 je prvak

OdgovorNapisal/-a Big A » 16 maj 2016, 13:47

Pancolart je napisal/-a:....
JureKo je napisal/-a:BTW: zakaj imam včasih čuden občutek, da tole ni "Pentax forum"?

Njah, če bi bil, bi bil mrtev (forum) ali izključna mastrubacija 2-5 lastnikov RICOH-a......


Imam vprašanje za ne-Pentaxovce.. kako to, da dosedaj še nisem naletel na slovenski Canonov, Sonyev, Nikonov forum? Sem jih zgrešil? A obstajajo?
Poznam slo-foto.net, e-fotografija in razne druge forume a la bicikel.com, racunalnske-novice itd.. amapk nihče od naštetih ni specializiran na določeno znamko.
Sumim, da so ne-Pentaxovci tukaj zato, ker svojega foruma nimajo in tu počnejo kar pač počnejo.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: K-1 je prvak

OdgovorNapisal/-a mato » 16 maj 2016, 14:38

Big A je napisal/-a:Imam vprašanje za ne-Pentaxovce.. kako to, da dosedaj še nisem naletel na slovenski Canonov, Sonyev, Nikonov forum? Sem jih zgrešil? A obstajajo?
Poznam slo-foto.net, e-fotografija in razne druge forume a la bicikel.com, racunalnske-novice itd.. amapk nihče od naštetih ni specializiran na določeno znamko.
Sumim, da so ne-Pentaxovci tukaj zato, ker svojega foruma nimajo in tu počnejo kar pač počnejo.


Ha, mislim da bi moral vprašati drugače in sicer raje vprašanje ZA-Pentaxovce.. zakaj nobeden NE sodeluje na Pentax forumu, ker če še ne-Pentaxovci ne bi sodelovali bi bil res mrtev.
Konec koncev se tudi ti oglašaš le, ko je treba braniti Pentax trdnjavo.
Sem pa tudi siguren, da vsi ne-Pentaxovci še posedujemo kakšen kos Pentaxa le bolj v omari je in tudi v srcu ga nosimo bolj kot kdo drugi ;)
Uporabniški avatar
mato
 
Prispevkov: 563
Pridružen: 30 dec 2009, 19:41

Re: K-1 je prvak

OdgovorNapisal/-a Entry » 16 maj 2016, 17:41

Forumi so v mojih očeh namenjeni predvsem za izmenjavo idej in nasvetov, ne pa za branjenje neke znamke in izmenjave ideoloških razprav kaj in kako :D...Je pa zanimivo brati kaj napišete...keep on the good work!

Kar se tiče K1 je super fotoaparat, vendar za moje potrebe prevelik. Pred nekaj tedni bi lahko dobil zastonj Nikon D700+pripadajoč objektiv, ampak zakaj bi s sabo nosil tako veliko kravo, sem ponudbo prijazno odklonil. Čeprav je fotoaparat vrhunski in se K5 sploh v AF skrije teža/velikost odtehtata svoje. Za Pentax sem se odločil predvsem zaradi tega ker je bil takrat najmanjši glede na to kar je ponujal. Sedaj pa so na voljo druge opcije, predvsem miroless...Če bi imel na voljo kopico denarja bi prav gotovo pogledal k kateremu drugemu taboru (npr. Fuji ali Sony). Po bolhi in ebayu sodeč veliko amaterskih fotografov razmišlja podobno pa naj si bo to Canikon ali Pentax...
Pentax K5, 16-50*, 50-135*, 18-55 WR, Sigma 10-20 3,5
Entry
 
Prispevkov: 307
Pridružen: 27 jul 2011, 22:12

Re: K-1 je prvak

OdgovorNapisal/-a Giklab » 16 maj 2016, 20:28

Entry je napisal/-a:Pred nekaj tedni bi lahko dobil zastonj Nikon D700+pripadajoč objektiv


Se lahko jaz javim? :D
Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pentax - DSLR

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 20 gostov

cron