HD 55-300 4.5-6.3 WR RE PLM

Tema namenjena Pentaxovim objektivom z K bajonetom in AF-jem. V to skupino spadajo objektivi serij: F, FA, DFA in DA.
AF - avtomatsko ostrenje

Moderator: TakumarKid

Re: HD 55-300 4.5-6.3 WR RE PLM

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 14 jun 2016, 11:30

Big A je napisal/-a:
AVivod je napisal/-a:...
Kolikor mi je znano, je relativno ozek premer lahko problem pri izjemno svetlih objektivih. Vendar se razvojniki najbrž ne sekirajo, ker očitno ne nameravajo delati tovrstnih objektivov. Zadnji je bil A50/1.2, pa očitno če so ga že naredili, je tehnično to izvedljivo.


Bo držalo.
Nikon ima v svojem portfelju objektiv TV-Nikkor 35mm F0,9 na L39 mountu. L39 (39mm) ima manjši premer odprtine kot K mount (44mm) ob skoraj enaki flange razdalji.
Se pravi, da na K mountu obstajajo tehnične možnosti za objektiv z zaslonko 0,9 ali manj. Najbrž bi ga naredili, če bi bilo dovolj povpraševanja. Pa ga ni niti pri ta velikih.


Oprosti Big A, ampak tole povzemanje dejstev je pa tako zelo neobjektivno, da bi bilo bolje biti tiho. Ali ni res, da ima M39 navoj le pri Zenitovi SLR iteraciji flange razdaljo enako K-bajonetu, ki je seveda zaradi svoje slavne kompatibilnosti enaka M42 (45,46 mm)? Ali ni res, da ima Leica M39 skoraj pol manjšo razdaljo od te (28,8 mm)? Ali ni res, da je M39 navoj najbolj pogost navoj pri fotografskih povečevalnikih? Ali ni res, da je TV-Nikkor objektiv narejen za 8mm kamero?

Par let nazaj so ugotavljali, da ima velik odstotek temnopoltih plosko stopalo. Znano je tudi dejstvo, da so temnopolti najhitrejši šprinterji. Po tvoji logiki povzemanja dejstev bi lahko zaključil, da je za rezultat pod 10 s v šprintu na 100 m potrebno imeti plosko stopalo...
Zadnjič spremenil ploski4, dne 14 jun 2016, 11:51, skupaj popravljeno 1 krat.
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: HD 55-300 4.5-6.3 WR RE PLM

OdgovorNapisal/-a Giklab » 14 jun 2016, 11:37

Giklab
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: 16 apr 2012, 18:09
Kraj: Miren

Re: HD 55-300 4.5-6.3 WR RE PLM

OdgovorNapisal/-a Big A » 14 jun 2016, 13:49

@ploski4
Navedel sem objektiv iz http://homepage2.nifty.com/akiyanroom/r ... ro/tv.html
Po sliki sodeč gre za precej običajne dimenzije, pa tudi aparat na slki je Nikon SLR F2/T in ne neka filmska kamera.. Če sem se zmotil glee dimenzij, se opravičujem.

Želja po čim svetlejših objektivih je zastarela. Izhaja iz 60. let, ko so prav tekmovali, kdo bo napravil čim bolj svetel objektiv, danes pa tekmujejo v številu pikslov.
Objektive z zaslonko F0,9 ali F1,0 na FF sistemih se bolj in bolj opušča in postajajo redkost.
Natančnih vzrokov ne poznam, sem pa zasledil misel, da lahko vsak napravi zelo svetel objektiv. Težko je napraviti dober zelo svetel objektiv.
Na objavljenih testih sem opazil, da ima večina zelo svetlih objektivov pri polno odprti zaslonki zanič ostrino, poudarjene vijoličaste obrobe itd.. pa kot papir tanek DOF.
Le za redke posameznike je to sprejemljivo, večinoma pa zaslonko raje zapremo za dve ali tri stopnje, ker so dobljene slike ostrejše, z manj obrobami, aberacijo, vinjeto itd..
Zato se mi zdi dobra logika, ki pravi: čemu bi kupoval drag objektiv z zaslonko F1,2, ki je uporaben šele od F2,0 naprej, če lahko za pol cene kupim objektiv z F1,4, ki je prav tako uporaben od F2,0 naprej.
Izjeme seveda obstajajo ampak jih ni prav veliko..
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: HD 55-300 4.5-6.3 WR RE PLM

OdgovorNapisal/-a ploski4 » 14 jun 2016, 14:47

Saj je vseeno, na kaj je objektiv namontiran. Tudi objektiv od povečevalnika se da na DSLR namontirati, pa to še ni dokaz, da je narejen za DSLR... TV-Nikkor ni bil narejen za SLR in registrska razdalja bajoneta, za katerega je bil objektiv narejen, je drugačna.
Ne moremo kar selektivno izbirati podatkov pri argumentaciji nekega stališča, le to sem želel izpostaviti. Sam ne trdim, da je nemogoče narediti tovrstne objektive na teh bajonetih, ker se premalo spoznam v optične zasnove. Mislim, da ima 300/4 večji notranji premer od 50/1.2, tako da se verjetno z optičnim designom da marsikakšno tehnično oviro zaobiti. Sem pa mnenja, da bi bili tovrstni precej predragi ali vsaj optično nekonkurenčni ob sprejemljivi ceni. In če se je včasih potrebovalo ekstremno svetle objektive, da se je v določenih pogojih sploh lahko snemalo/fotografiralo (glej Zeissov objektiv narejen za NASO, ki ga je uporabljal tudi Kubrick za snemanje v soju sveče), je danes tipalo tako zmogljivo, da lahko isto reč posnameš s precej bolj dostopno optiko...

Konec koncev pa se mi zdi ok, da probavajo nove tehnologije in načine... Le o smotrnosti 3 različnih AF motorčkov v obdobju 5 let se sprašujem... Upam, da najdejo tehnologijo, na kateri bi želeli ostati nekoliko dalj časa...
ploski4
 
Prispevkov: 1716
Pridružen: 02 maj 2009, 12:40

Re: HD 55-300 4.5-6.3 WR RE PLM

OdgovorNapisal/-a Big A » 14 jun 2016, 16:28

Nikogar nisem želel zavajati. Rad bi le našel resnico.
Stran, ki sem jo omenil v prejšnjem postu, po natančnejšem ogledu vsebuje napako.
O tem, da gre za 0,9 zaslonko ni dvoma, ker o tem priča napis na obkjektivu, v tekstu pa piše, da gre za L39 mount.
Aparat na sliki je znameniti Nikon F2/T Titanium, ki ima F-mount... dimenzijsko enak kot sodobni Nikoni.
Za namestitev objektiva na aparat je potreben adapter (na sliki se ga tudi vidi).
Sklepal sem tudi, da mora svetloba potovati skozi odprtino, ki ima največ enak premer od L39 mounta (39mm) kar je tudi res.
Sem pa spregledal, da je ta kombinacija fake in ne more delovati, ker je objektiv narejen za krajšo flange razdaljo kot jo ima aparat, zato slika ne more uspeti.
Big A
 
Prispevkov: 501
Pridružen: 02 maj 2009, 10:59

Re: HD 55-300 4.5-6.3 WR RE PLM

OdgovorNapisal/-a jane7l » 14 jun 2016, 17:05

"Image size 12.6 mm dia."
tole mi je se posebej vsec na tem tvojem nikonu...
pentax k7 + grip, mz-5n, sp 1000, da 15/4 ltd, fa 31/1.8 ltd, fa 77/1.8 ltd, falcon 8/3.5 fisheye, revuenon 55/1.2, leica m7, m8, 50/2, 90/2.8, voigtlander 15/4.5, 25/4, 35/1.4, 50/1.5, mamiya c3
jane7l
 
Prispevkov: 461
Pridružen: 30 apr 2009, 23:28

Prejšnja

Vrni se na Pentax AF objektivi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

cron